
Högpastöriserad mjölk filkultur
300310204598 / Färskvaror/Kylvaror -- Mejerivaror -- Filprodukter -- Filmjölk 3 %
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 14 |
| Hållbarhet efter öppning: | 6 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 233 kJ |
| Energi: | 56 kcal |
| Fett: | 2,9 g |
| - Varav mättat fett: | 1,8 g |
| Kolhydrat: | 4 g |
| - Varav sockerarter: | 4 g |
| Protein: | 3,4 g |
| Kalcium: | 120 mg |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350038191106 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 27350038191100 120 st Toppnivåförpackningar 37350038191107 15 st Toppnivåförpackningar 17350038191103 5 st Toppnivåförpackningar 57350038191101 |
| Artikelkategori: | Filmjölk |
|---|---|
| Produktnamn: | Filmjölk |
| Varumärke: | Emåmejeriet |
| Förpackningsstorlek: | 1000 g |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-18 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000189 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Högpastöriserad mjölk filkultur |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 14 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 6 |
| Format för datummärkning, kod: | dd mmm |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Takåsförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 28 gram |
| Förpackningsfunktion: | Manipuleringssäker |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1067 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 70 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 235 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350038191100 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 90123 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07350038191106 |
| Ingår i: | 80 st Toppnivåförpackningar 47350038191104 |
| Artikelkategori: | Filmjölk |
|---|---|
| Produktnamn: | Filmjölk |
| Varumärke: | Emåmejeriet |
| Förpackningsstorlek: | 8 L |
| Leverantörens artikelnummer | 90123 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-05-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-05-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000189 |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 270 gram |
| Förpackningsfunktion: | Förstärkt |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 8806 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 8312 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 8312 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 154 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 295 mm |
| Artikelns höjd: | 235 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 47350038191104 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | P90123 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 80 st Mellannivåförpackningar 27350038191100 |
| Artikelkategori: | Filmjölk |
|---|---|
| Varumärke: | Emåmejeriet |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-05-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-05-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000189 |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 729480 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1084 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37350038191107 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 20113 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 120 st Basnivåförpackningar 07350038191106 |
| Artikelkategori: | Filmjölk |
|---|---|
| Varumärke: | Emåmejeriet |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-18 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000189 |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Bur |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Förstärkt |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 157040 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 435 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 700 mm |
| Artikelns höjd: | 945 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 120 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 1 st |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350038191103 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 20123 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 15 st Basnivåförpackningar 07350038191106 |
| Artikelkategori: | Filmjölk |
|---|---|
| Varumärke: | Emåmejeriet |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-18 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000189 |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Förstärkt |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 17405 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 265 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 440 mm |
| Artikelns höjd: | 365 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 15 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 1 st |
| Artikelns identitet, GTIN: | 57350038191101 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 201035 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 07350038191106 |
| Artikelkategori: | Filmjölk |
|---|---|
| Varumärke: | Emåmejeriet |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-18 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000189 |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Förstärkt |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6735 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 70 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 365 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 5 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 1 st |