INGREDIENSER: Vatten, nypon från pulver 15 %, socker, HAVREmjöl 0,8 %, modifierad potatisstärkelse, syra (citronsyra), vitamin C, kultur: Lactobacillus plantarum 299v.
ProViva Nypon är så god att den varit många trogna fans favorit sedan lanseringen 1994. Nyponsmaken i vår klassiker är rik och härlig och konsistensen fyllig. Precis som alla ProViva innehåller den miljarder goda mjölksyrabakterier och är dessutom rik på vitamin C, som bidrar till immunförsvarets normala funktion. Ett glas ProViva fruktdryck per dag ger ett intag av mer än 1 miljarder Lactobacillus plantarum 299v och täcker mer än dagsbehovet av C-vitamin. Den svenskaste av smaker är nypon och nyponsmaken i vår klassiker ProViva Nypon är rik och härlig. Serveras bäst kall. ProViva - mer än en juice.
307614175149 / Färskvaror/Kylvaror -- Juice/Nektar/Drycker -- Övriga drycker -- Drycker med bakteriekultur
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 38 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | DRI | |
| Basmängd: | Per 100 gr | |
| Energi: | 220 kJ | |
| Energi: | 52 kcal | |
| Fett: | 0,1 g | |
| - Varav mättat fett: | 0 g | |
| Kolhydrat: | 12,7 g | |
| - Varav sockerarter: | 10,8 g | |
| Protein: | 0,2 g | |
| Salt: | 0,03 g | |
| Fiber: | 0,5 g | |
| Vitamin C: | 35 mg | 44 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Havre | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350000550597 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17350000550594 |
| Artikelkategori: | Fruktdryck |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | ProViva Nypon 1 liter |
| Produktnamn: | Nypon |
| Varumärke: | ProViva |
| Förpackningsstorlek: | 1lit |
| Sökbegrepp E-handel | ProViva, Juice, fruktdryck, tarmhälsa, mjölksyrebakterier, fruktdryck, maghälsa, svenskt, C-vitamin, skånemejerier, proviva, tropiskt, probiotika, bakterier, bakteriekultur, fermenterad, nypon, nyponsoppa |
|---|
| Marknadsbudskap: | ProViva Nypon är så god att den varit många trogna fans favorit sedan lanseringen 1994. Nyponsmaken i vår klassiker är rik och härlig och konsistensen fyllig. Precis som alla ProViva innehåller den miljarder goda mjölksyrabakterier och är dessutom rik på vitamin C, som bidrar till immunförsvarets normala funktion. Ett glas ProViva fruktdryck per dag ger ett intag av mer än 1 miljarder Lactobacillus plantarum 299v och täcker mer än dagsbehovet av C-vitamin. Den svenskaste av smaker är nypon och nyponsmaken i vår klassiker ProViva Nypon är rik och härlig. Serveras bäst kall. ProViva - mer än en juice. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | ProViva Nypon är en rik och härlig klassiker med fyllig konsistens. Med miljarder goda mjölksyrabakterier och rik på vitamin C, som bidrar till immunförsvarets normala funktion. ProViva - mer än en juice. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-28 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-06-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-06-02 |
| Produktklass, kod: | 10000222 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | INGREDIENSER: Vatten, nypon från pulver 15 %, socker, HAVREmjöl 0,8 %, modifierad potatisstärkelse, syra (citronsyra), vitamin C, kultur: Lactobacillus plantarum 299v. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 20099059 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 38 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Takåsförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1081.5 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 70 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 235 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350000550594 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 700372 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07350000550597 |
| Ingår i: | 100 st Toppnivåförpackningar 27350000550591 |
| Artikelkategori: | Fruktdryck |
|---|---|
| Produktnamn: | Nypon |
| Varumärke: | ProViva |
| Förpackningsstorlek: | 6x1lit |
| Leverantörens artikelnummer | 700372 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-28 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-06-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-06-02 |
| Produktklass, kod: | 10000222 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 6573.96 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 153 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 234 mm |
| Artikelns höjd: | 240 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350000550591 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 100 st Mellannivåförpackningar 17350000550594 |
| Artikelkategori: | Fruktdryck |
|---|---|
| Varumärke: | ProViva |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-28 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-06-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-06-02 |
| Produktklass, kod: | 10000222 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 682396 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1104 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 25 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |