VETEmjöl, vatten, VETEsurdeg (VETEmjöl, vatten, VETEgluten, maltmjöl av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra)), durumVETEmjöl, rapsolja, havssalt, olivolja, jäst, VETEgluten, socker, maltmjöl av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). Kan innehålla spår av mjölk.
Toskanskt plattbröd, liknande focaccia men något tunnare. En saftig och mjuk Shiacciata bakad på vetesurdeg, havssalt och olivolja.
205512536063 / Djupfryst -- Matbröd/Förbakat matbröd/Degämne -- Matbröd, hel -- Övrigt bröd
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 2 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1006 kJ |
| Energi: | 240 kcal |
| Fett: | 5,8 g |
| - Varav mättat fett: | 0,6 g |
| Kolhydrat: | 39 g |
| - Varav sockerarter: | 0,5 g |
| Fiber: | 1,6 g |
| Protein: | 6,9 g |
| Salt: | 1,3 g |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mjölk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07340063342680 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 4268 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 20 st Toppnivåförpackningar 27340063342288 |
| Artikelkategori: | Bröd |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Toskanskt plattbröd, liknande focaccia men något tunnare. En saftig och mjuk Shiacciata bakad på vetesurdeg, havssalt och olivolja. |
| Produktnamn: | Schiacciata |
| Varumärke: | Crebon |
| Förpackningsstorlek: | 15x 530g |
| Leverantörens artikelnummer | 4268 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Toskanskt plattbröd, liknande focaccia men något tunnare. En saftig och mjuk Shiacciata bakad på vetesurdeg, havssalt och olivolja. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-04-08 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-04-10 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-04-11 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000170 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEmjöl, vatten, VETEsurdeg (VETEmjöl, vatten, VETEgluten, maltmjöl av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra)), durumVETEmjöl, rapsolja, havssalt, olivolja, jäst, VETEgluten, socker, maltmjöl av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). Kan innehålla spår av mjölk. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 2 |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 557 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 8507 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 7950 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 7950 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 398 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 598 mm |
| Artikelns höjd: | 210 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27340063342288 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 20 st Basnivåförpackningar 07340063342680 |
| Artikelkategori: | Bröd |
|---|---|
| Varumärke: | Crebon |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-04-08 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-04-10 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-04-11 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000170 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 2 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 195140 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 5 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |