
Timjan torkad (ursprung: Polen/EU). Förpackad i: Sverige.
Torkad timjan av aromatiska blad och blommor. En populär krydda i fonder och grytor, även en klassiker till ärtsoppa, lamm och rostade rotfrukter. Förpackad i Sverige.
101310794229 / Kolonial/Speceri -- Kryddor -- Örtkryddor -- Timjan
| Typ av märkning: | FSC, Forest Stewardship Council |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|---|
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaringsanvisning: torrt och svalt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1200 kJ |
| Energi: | 285 kcal |
| Fett: | 7,4 g |
| - Varav mättat fett: | 2,7 g |
| Kolhydrat: | 27 g |
| - Varav sockerarter: | 1,7 g |
| Protein: | 9,1 g |
| Salt: | 0,10 g |
| Fiber: | 37 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07330671014581 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 27330671014585 |
| Artikelkategori: | Timjan |
|---|---|
| Produktnamn: | Timjan |
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 350 g |
| Marknadsbudskap: | Torkad timjan av aromatiska blad och blommor. En populär krydda i fonder och grytor, även en klassiker till ärtsoppa, lamm och rostade rotfrukter. Förpackad i Sverige. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2011-02-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2011-02-15 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Timjan torkad (ursprung: Polen/EU). Förpackad i: Sverige. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 09109939 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaringsanvisning: torrt och svalt. |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Takåsförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 3698 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 408 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 350 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 350 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 97 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 253 mm |
| Artikelns höjd: | 97 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27330671014585 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 900030 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07330671014581 |
| Ingår i: | 42 st Toppnivåförpackningar 37330671014582 |
| Artikelkategori: | Timjan |
|---|---|
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 6x350 g |
| Leverantörens artikelnummer | 900030 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2011-02-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2011-02-15 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 760 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2860 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2100 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2100 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 198 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 295 mm |
| Artikelns höjd: | 255 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37330671014582 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 42 st Mellannivåförpackningar 27330671014585 |
| Artikelkategori: | Timjan |
|---|---|
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2011-02-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2011-02-15 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 14120 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1170 mm |
| Staplingsbarhet | 42 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |