
Grötris.
100910484103 / Kolonial/Speceri -- Ris -- Risgryn, polerat -- Övrigt ris
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: | Mät upp ris, vatten och salt. Lägg på lock. Koka i ca 10 min på svag värme. Låt gröten sjuda på svag värme ca 40 min utan omrörning. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1462 kJ |
| Energi: | 345 kcal |
| Fett: | 1,1 g |
| - Varav mättat fett: | < 0 g |
| Kolhydrat: | 76 g |
| - Varav sockerarter: | < 0 g |
| Protein: | 7,1 g |
| Salt: | 0 g |
| Fiber: | 0,9 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07330671014574 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 27330671014578 |
| Artikelkategori: | Grötris |
|---|---|
| Produktnamn: | Grötris |
| Varumärke: | Brakes |
| Förpackningsstorlek: | 1 kg |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2011-02-16 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2011-02-16 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Grötris. |
|---|
| Tillverkningsland: | Italien |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 72 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1072 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 130 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 55 mm |
| Artikelns höjd: | 210 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27330671014578 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 900029 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07330671014574 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 37330671014575 |
| Artikelkategori: | Grötris |
|---|---|
| Varumärke: | Brakes |
| Leverantörens artikelnummer | 900029 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2011-02-16 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2011-02-16 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 736 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 10736 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 260 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 275 mm |
| Artikelns höjd: | 210 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37330671014575 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 27330671014578 |
| Artikelkategori: | Grötris |
|---|---|
| Varumärke: | Brakes |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2011-02-16 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2011-02-16 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 902000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1620 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |