
Rostat extrakt av mältat och mäskat, ekologiskt KORN, koncentrat.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
| Förvaringsinstruktioner: | Rekommenderat <25 °C. |
| Användningsinstruktioner: | Ekologisk Mörk Malt Special är en utmärkt färgsättare till mörka brödtyper och ger en fyllig maltsmak. Den fungerar som ersättare för sockerkulör i färgsättningssammanhang. Kan också användas i chokladkakor för att förstärka färgen. Ekologisk Mörk Malt Special framställs enligt förordning EEG 2092/91 om ekologisk produktion av jordbruksprodukter. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Allergenpåstående: | Innehåller gluten (korn), enligt förordning 1169/2011/EG. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07319050026797 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 267910 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 40 st Toppnivåförpackningar 87319050026793 |
| Artikelkategori: | EKO Mörk Malt Special |
|---|---|
| Varumärke: | Bakels Sweden AB |
| Förpackningsstorlek: | 14kg |
| Leverantörens artikelnummer | 267910 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2019-05-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-05-14 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-05-15 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000595 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rostat extrakt av mältat och mäskat, ekologiskt KORN, koncentrat. |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Rekommenderat <25 °C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Ekologisk Mörk Malt Special är en utmärkt färgsättare till mörka brödtyper och ger en fyllig maltsmak. Den fungerar som ersättare för sockerkulör i färgsättningssammanhang. Kan också användas i chokladkakor för att förstärka färgen. Ekologisk Mörk Malt Special framställs enligt förordning EEG 2092/91 om ekologisk produktion av jordbruksprodukter. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Artikelns bruttovikt: | 14300 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 14000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 180 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 230 mm |
| Artikelns höjd: | 300 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 87319050026793 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 40 st Basnivåförpackningar 07319050026797 |
| Artikelkategori: | EKO Mörkmalt Special |
|---|---|
| Varumärke: | Bakels Sweden AB |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2019-05-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-05-15 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000595 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Rekommenderat <25 °C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Ekologisk Mörk Malt Special är en utmärkt färgsättare till mörka brödtyper och ger en fyllig maltsmak. Den fungerar som ersättare för sockerkulör i färgsättningssammanhang. Kan också användas i chokladkakor för att förstärka färgen. Ekologisk Mörk Malt Special framställs enligt förordning EEG 2092/91 om ekologisk produktion av jordbruksprodukter. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Artikelns bruttovikt: | 572000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1120 mm |
| Artikelns höjd: | 612 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 2 st |