Ekologiskt helt VETE* som klippts i bitar *KRAV-certifierad ekologisk ingrediens
Saltå Vetekross framställs av helt fullkornsvete som klippts i bitar. Både kli och grodd finns kvar och den är rik på kostfiber, magnesium och järn. Vetekross passar bra till gröt och är jättegott i bröd. Vid brödbak kan 20 % av mjölet ersättas av vetekross. Det gör brödet extra gott och saftigt. Koka då vetekrossen utan salt.
100110124037 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Övriga gryn -- Vetekross
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt KRAV Nyckelhålet |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaring: Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | DRI | |
| Basmängd: | Per 100 gr | |
| Energi: | 1400 kJ | |
| Energi: | 330 kcal | |
| Fett: | 2,5 g | |
| - Varav mättat fett: | < 0,5 g | |
| - Varav fleromättat fett: | 1,1 g | |
| - Varav enkelomättat fett: | < 0,5 g | |
| Kolhydrat: | 61 g | |
| - Varav sockerarter: | 0,7 g | |
| Protein: | 10 g | |
| Salt: | < 0,01 g | |
| Fiber: | 11 g | |
| Folsyra: | 43 µg | 22 (*) |
| Järn: | 5 mg | 36 (*) |
| Fosfor: | 350 mg | 50 (*) |
| Magnesium: | 130 mg | 35 (*) |
| Tiamin: | 0,4 mg | 36 (*) |
| Zink: | 2,3 mg | 23 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07317731831005 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 8310-K |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 20 st Toppnivåförpackningar 57317731831000 |
| Artikelkategori: | Vetekross KRAV |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Ekologisk vetekross KRAV 25kg |
| Produktnamn: | Vetekross |
| Varumärke: | SALTÅ KVARN |
| Förpackningsstorlek: | 25 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 8310-K |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | KRAV krav eko ekologisk ekologiskt ekologiska Saltå vete kross vetekross gröt spannmål säd |
|---|---|
| Övrig Information | 100% fullkorn |
| Marknadsbudskap: | Saltå Vetekross framställs av helt fullkornsvete som klippts i bitar. Både kli och grodd finns kvar och den är rik på kostfiber, magnesium och järn. Vetekross passar bra till gröt och är jättegott i bröd. Vid brödbak kan 20 % av mjölet ersättas av vetekross. Det gör brödet extra gott och saftigt. Koka då vetekrossen utan salt. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-12-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2011-11-29 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ekologiskt helt VETE* som klippts i bitar *KRAV-certifierad ekologisk ingrediens |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring: Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 22 °C |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Övriga påståenden: | Rik på fiber, Rik på järn, Rik på magnesium |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Batchnummer |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 25200 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 25000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 25000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 500 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 900 mm |
| Artikelns höjd: | 140 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 57317731831000 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 20 st Basnivåförpackningar 07317731831005 |
| Artikelkategori: | Vetekross KRAV |
|---|---|
| Varumärke: | SALTÅ KVARN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-12-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2011-11-29 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring: Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 22 °C |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Batchnummer |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 529000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 844 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |