Ingredienser FullkornsVETE* som ångats och valsats till flingor *KRAV-certifierad ekologisk ingrediens
Saltå Kvarns veteflingor är tillverkade av svenskt, ekologiskt vete som ångats och valsats till flingor. Hela kärnan med groddoch kli ingår, vilket gör att veteflingor har ett högt fiberinnehåll. Gott till gröt och müsliblandningar!
100110124033 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Övriga gryn -- Grynblandning
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt KRAV Nyckelhålet |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaring: Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | DRI | |
| Basmängd: | Per 100 gr | |
| Energi: | 1400 kJ | |
| Energi: | 330 kcal | |
| Fett: | 2 g | |
| - Varav mättat fett: | < 0,5 g | |
| - Varav fleromättat fett: | 0,9 g | |
| - Varav enkelomättat fett: | < 0,5 g | |
| Kolhydrat: | 61 g | |
| - Varav sockerarter: | 0,5 g | |
| Protein: | 10 g | |
| Salt: | < 0,01 g | |
| Fiber: | 11 g | |
| Folsyra: | 40 µg | 20 (*) |
| Järn: | 5 mg | 36 (*) |
| Fosfor: | 360 mg | 51 (*) |
| Kalium: | 380 mg | 19 (*) |
| Magnesium: | 110 mg | 29 (*) |
| Zink: | 2,8 mg | 28 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07317731811106 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 8111-K |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 20 st Toppnivåförpackningar 57317731811101 |
| Artikelkategori: | Veteflingor KRAV |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Ekologska veteflingor KRAV 18kg |
| Produktnamn: | Veteflingor KRAV |
| Varumärke: | SALTÅ KVARN |
| Förpackningsstorlek: | 18kg |
| Leverantörens artikelnummer | 8111-K |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | KRAV krav eko ekologisk ekologiskt ekologiska Saltå vete veteflingor flingor gryn frukostflingor gröt spannmål säd |
|---|---|
| Övrig Information | 100% fullkorn |
| Marknadsbudskap: | Saltå Kvarns veteflingor är tillverkade av svenskt, ekologiskt vete som ångats och valsats till flingor. Hela kärnan med groddoch kli ingår, vilket gör att veteflingor har ett högt fiberinnehåll. Gott till gröt och müsliblandningar! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-12-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2011-06-21 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000319 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser FullkornsVETE* som ångats och valsats till flingor *KRAV-certifierad ekologisk ingrediens |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring: Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 22 °C |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Övriga påståenden: | Högt fiberinnehåll, Källa till folsyra, Källa till magnesium, Källa till zink, Rika på järn |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Batchnummer |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 18200 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 18000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 450 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 820 mm |
| Artikelns höjd: | 180 mm |
| Staplingsbarhet | 5 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 57317731811101 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 20 st Basnivåförpackningar 07317731811106 |
| Artikelkategori: | Veteflingor KRAV |
|---|---|
| Varumärke: | SALTÅ KVARN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-12-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-09-05 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000319 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring: Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur. |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Batchnummer |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 389000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1044 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |