
Ingredienser: Pastöriserad fårMJÖLK (min 70%) och getMJÖLK (max 30%) , havssalt, mikrobiellt ystenzym, mjölksyrakultur.
Ursprungsskyddad grekisk fetaost gjord på mjölk från får och get. Feta har en lätt syrlig smak, balanserad sälta och många olika användningsområden. Smula den på pastan, pizzan, soppan, gratängen eller salladen.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Typ av märkning: | Protected Designation of Origin |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Användningsinstruktioner: | Förvaras max + 8 C. Öppnad förpackning hållbar 3 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1143 kJ |
| Energi: | 276 kcal |
| Fett: | 23 g |
| - Varav mättat fett: | 15 g |
| Kolhydrat: | 0,2 g |
| - Varav sockerarter: | 0,2 g |
| Protein: | 17 g |
| Salt: | 2 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07316150971293 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 23 st Mellannivåförpackningar 17316150971290 |
| Artikelkategori: | Fetaost PDO |
|---|---|
| Produktnamn: | Feta Taverna |
| Varumärke: | Taverna |
| Undervarumärke: | FONTANA |
| Förpackningsstorlek: | 100 g |
| Köparens artikelnummer | 97129-K |
|---|
| Marknadsbudskap: | Ursprungsskyddad grekisk fetaost gjord på mjölk från får och get. Feta har en lätt syrlig smak, balanserad sälta och många olika användningsområden. Smula den på pastan, pizzan, soppan, gratängen eller salladen. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-09-20 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000607 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Pastöriserad fårMJÖLK (min 70%) och getMJÖLK (max 30%) , havssalt, mikrobiellt ystenzym, mjölksyrakultur. |
|---|
| Tillverkningsland: | Grekland |
|---|
| Användningsinstruktioner | Förvaras max + 8 C. Öppnad förpackning hållbar 3 dagar. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 105 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 100 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 100 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 105 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 13 mm |
| Artikelns höjd: | 85 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17316150971290 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 97129 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 23 st Basnivåförpackningar 07316150971293 |
| Ingår i: | 225 st Toppnivåförpackningar 27316150971297 |
| Artikelkategori: | Fetaost PDO |
|---|---|
| Produktnamn: | Feta Taverna |
| Varumärke: | Taverna |
| Undervarumärke: | FONTANA |
| Leverantörens artikelnummer | 97129 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-09-20 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000607 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 50 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2465 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 310 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27316150971297 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 97129-P |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 225 st Mellannivåförpackningar 17316150971290 |
| Artikelkategori: | Fetaost PDO |
|---|---|
| Varumärke: | Taverna |
| Undervarumärke: | Fontana |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-09-20 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000607 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 579625 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1224 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 25 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |