
VETEmjöl¹, vatten, fullkornsRÅGmjöl¹, surdeg av VETE² 4,5%, VETEgluten, solrosfrö² 4,5%, rapsolja, skållat fullkornsRÅGmjöl¹, linfrö¹ 1,5%, jäst¹, havssalt, socker¹ (endast som jästnäring), durumVETEmjöl, konserveringsmedel (kalciumpropionat), malt av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). ¹Ursprung Sverige. ²Ursprung EU. Brödet består av 75% svenska ingredienser. Innehåller naturligt förekommande sockerarter. Brödet innehåller 26% råg och fullkorn.
Frölevain är ett osötat och nyckelhålsmärkt surdegsbröd, med solrosfrön och linfrön som ger en fyllig, lite nötig smak. Vi bakar vårt Frölevain med inspiration från den franska brödkulturen, med lite längre jästid som ger brödet en härlig struktur och karaktär. Mjukt och saftigt som det är, och härligt krispigt att rosta.
205512546071 / Djupfryst -- Matbröd/Förbakat matbröd/Degämne -- Matbröd, skivat -- Övrigt bröd, skivat
| Typ av märkning: | Från Sverige Nyckelhålet |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 270 |
| Hållbarhet efter öppning: | 8 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1100 kJ |
| Energi: | 260 kcal |
| Fett: | 6,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0,7 g |
| Kolhydrat: | 37 g |
| - Varav sockerarter: | 5,0 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Fiber: | 6,2 g |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Råg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314873556001 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17314876556005 |
| Artikelkategori: | Bröd |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Fazer, Frölevain 750 |
| Produktnamn: | Frölevain Fryst |
| Varumärke: | Fazer |
| Förpackningsstorlek: | 750g |
| Sökbegrepp E-handel | fazer, skogaholm, bröd, rosta, rostbröd, toast, lantbröd, ljust bröd, havre, osötat, frukost, utflykt, picknick, picnic, macka, sverige, svenskt, te, pålägg, surdeg, surdegsbröd, surdegskultur, havssalt, skivad, smörgås, ost, skinka, leverpastej, salami, prickig korv, färskost |
|---|
| Marknadsbudskap: | Frölevain är ett osötat och nyckelhålsmärkt surdegsbröd, med solrosfrön och linfrön som ger en fyllig, lite nötig smak. Vi bakar vårt Frölevain med inspiration från den franska brödkulturen, med lite längre jästid som ger brödet en härlig struktur och karaktär. Mjukt och saftigt som det är, och härligt krispigt att rosta. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Osötat Surdegsbröd Råg, solros och linfrö Nyckelhålsmärkt Från Sverige-märkt |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEmjöl¹, vatten, fullkornsRÅGmjöl¹, surdeg av VETE² 4,5%, VETEgluten, solrosfrö² 4,5%, rapsolja, skållat fullkornsRÅGmjöl¹, linfrö¹ 1,5%, jäst¹, havssalt, socker¹ (endast som jästnäring), durumVETEmjöl, konserveringsmedel (kalciumpropionat), malt av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). ¹Ursprung Sverige. ²Ursprung EU. Brödet består av 75% svenska ingredienser. Innehåller naturligt förekommande sockerarter. Brödet innehåller 26% råg och fullkorn. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -22 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 270 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 8 |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Ingen datummärkning |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 7 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 758 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 750 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 750 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 270 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 123 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17314876556005 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 6556 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07314873556001 |
| Ingår i: | 36 st Toppnivåförpackningar 27314876556002 |
| Artikelkategori: | Bröd |
|---|---|
| Produktnamn: | Frölevain Fryst |
| Varumärke: | Fazer |
| Leverantörens artikelnummer | 6556 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -22 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 275 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4823 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 395 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 590 mm |
| Artikelns höjd: | 140 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 124 mm |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27314876556002 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 36 st Mellannivåförpackningar 17314876556005 |
| Artikelkategori: | Bröd |
|---|---|
| Varumärke: | Fazer |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-09 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -22 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 198770 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1276 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |