Ingredienser/Ainekset/Ingredients: Svensk pressad rapsolja/rapsolie/rypsiöljy/ rapeseed oil, vatten/vand/vesi/water, CRÈME FRAÎCHE 21%, ÄGG/ÆG/MUNAT/EGG, socker/sukker/ sokeri/sugar, salt/suola, vinäger/eddike/etikka/ vinegar, stabiliseringsmedel/ stabiliseringsmiddel/ stabilointiaineet/ stabilizer (E 412, E 415), surhetsreglerande medel/surhedsregulerende middel/happamutta säätelevä aine/acidity regulator (E 330), konserveringsmedel/ konserveringsmiddel/ säilöntäaineita/preservatives (E 202), ättika/ eddike/etikka/vinegar .
Rapsona MayoFraiche är en blandning av majonnäs och Creme Fraiche, som har fördelen att den inte tappar den fasta konsistensen samt att smaken är fortfarande neutral på grund av den rena smaken på maj
307213856502 / Färskvaror/Kylvaror -- Majonnäs/Majonnäsprodukter -- Övrig majonnäs/majonnäsprodukter -- Övrig majonnäs/majonnäsprodukt
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 183 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaring/Opbevaring/Varastointi/Storage: Max +5°C |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2207 kJ |
| Energi: | 536 kcal |
| Fett: | 58 g |
| - Varav mättat fett: | 8,4 g |
| Kolhydrat: | 1,9 g |
| - Varav sockerarter: | 1,8 g |
| Protein: | 1,0 g |
| Salt: | 0,57 g |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07313845430899 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 543089 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 37313845430890 |
| Artikelkategori: | Mayo Fraiche |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Rapsona MayoFraiche är en blandning av majonnäs och Creme Fraiche, som har fördelen att den inte tappar den fasta konsistensen samt att smaken är fortfarande neutral på grund av den rena smaken på maj |
| Produktnamn: | Mayo Fraiche |
| Varumärke: | Rapsona |
| Förpackningsstorlek: | 5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 543089 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7313840000004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | AAK Dalby AB |
| Kontaktadress: | Box 74 24724 Dalby |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Global marknad |
| Hemsida: | www.rapsona.se |
| Marknadsbudskap: | Rapsona MayoFraiche är en blandning av majonnäs och Creme Fraiche, som har fördelen att den inte tappar den fasta konsistensen samt att smaken är fortfarande neutral på grund av den rena smaken på maj |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-04-07 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-04-09 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-04-12 |
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2052-04-06 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000054 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser/Ainekset/Ingredients: Svensk pressad rapsolja/rapsolie/rypsiöljy/ rapeseed oil, vatten/vand/vesi/water, CRÈME FRAÎCHE 21%, ÄGG/ÆG/MUNAT/EGG, socker/sukker/ sokeri/sugar, salt/suola, vinäger/eddike/etikka/ vinegar, stabiliseringsmedel/ stabiliseringsmiddel/ stabilointiaineet/ stabilizer (E 412, E 415), surhetsreglerande medel/surhedsregulerende middel/happamutta säätelevä aine/acidity regulator (E 330), konserveringsmedel/ konserveringsmiddel/ säilöntäaineita/preservatives (E 202), ättika/ eddike/etikka/vinegar . |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring/Opbevaring/Varastointi/Storage: Max +5°C |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 1 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 1 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 183 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 212 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5212 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 5000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 227 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 227 mm |
| Artikelns höjd: | 194 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 194 mm |
|---|---|
| Staplingsriktning | VERTICAL |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37313845430890 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Basnivåförpackningar 07313845430899 |
| Artikelkategori: | Mayo Fraiche |
|---|---|
| Varumärke: | Rapsona |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-04-07 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-04-09 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-04-12 |
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2052-04-06 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000054 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 1 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 1 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 400264 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 920 mm |
| Staplingsriktning | VERTICAL |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 18 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |