
Ingredienser: Nypressad juice av apelsin.
Färska apelsiner köps in från hela världen, beroende på vilken säsong det är. Ingenting pressas förrän råvaran kommit fram till presseriet och kvalitetsgranskats. Därefter pressar vi apelsinerna för att sedan låta den nypressade juicen landa i hyllan, klar för dig att dricka. Denna juicen är för dig som uppskattar hur säsongerna påverkar smaken, från syrlig till sötare under året. Ny smak varje dag.
307614135131 / Färskvaror/Kylvaror -- Juice/Nektar/Drycker -- Juice, drickfärdig -- Apelsinjuice
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 35 |
| Förvaringsinstruktioner: | Oöppnad: Se datummärkning på etiketten (max 8 °C). Öppnad: 3 dagar (max 8 °C). |
| Användningsinstruktioner: | Skaka före användning. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | av dagligt referensintag | |
| Basmängd: | Per 100 ml | |
| Energi: | 182 kJ | |
| Energi: | 43 kcal | |
| Protein: | 0,7 g | |
| Kolhydrat: | 9,0 g | |
| - Varav sockerarter: | 9,0 g | |
| Salt: | 0 g | |
| Fett: | 0 g | |
| - Varav mättat fett: | 0 g | |
| Fiber: | 0,7 g | |
| Vitamin C: | 45 mg | 56 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Artikelns identitet, GTIN: | 07313619001324 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17313619001321 |
| Artikelkategori: | Juice |
|---|---|
| Produktnamn: | Nypressad apelsin |
| Varumärke: | Brämhults |
| Förpackningsstorlek: | 1300ml |
| Kontaktnamn: | Brämhults SE |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | 033-204500 |
| Hemsida: | www.bramhults.se |
| Sökbegrepp E-handel | Juice, Apelsinjuice, Apelsiner, Nypressad, Fruktkött, Färskpressad, Färsk, Frukt |
|---|
| Marknadsbudskap: | Färska apelsiner köps in från hela världen, beroende på vilken säsong det är. Ingenting pressas förrän råvaran kommit fram till presseriet och kvalitetsgranskats. Därefter pressar vi apelsinerna för att sedan låta den nypressade juicen landa i hyllan, klar för dig att dricka. Denna juicen är för dig som uppskattar hur säsongerna påverkar smaken, från syrlig till sötare under året. Ny smak varje dag. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-07-13 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-09-07 |
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2026-09-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000219 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Nypressad juice av apelsin. |
|---|
| Tillverkningsland: | Danmark |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 20091200 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Oöppnad: Se datummärkning på etiketten (max 8 °C). Öppnad: 3 dagar (max 8 °C). |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Skaka före användning. |
| Återvinningsinstruktioner: | Pantas. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 35 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD-MM-YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Pantkod: | Återvinningsbar PET över 1000 ml 12 % moms |
| Artikelns bruttovikt: | 1426 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1300 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1300 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 96 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 96 mm |
| Artikelns höjd: | 254 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17313619001321 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 89522 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07313619001324 |
| Ingår i: | 64 st Toppnivåförpackningar 37313619001325 |
| Artikelkategori: | Juice |
|---|---|
| Produktnamn: | Nypressad apelsin |
| Varumärke: | Brämhults |
| Leverantörens artikelnummer | 89522 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 17313619000041 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-03-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-07-13 |
|---|
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2026-09-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000219 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 15 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 8571 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 191 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 287 mm |
| Artikelns höjd: | 254 mm |
| Staplingsbarhet | 10 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37313619001325 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 64 st Mellannivåförpackningar 17313619001321 |
| Artikelkategori: | Juice |
|---|---|
| Varumärke: | Brämhults |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-03-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-07-13 |
|---|
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2026-09-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000219 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 573544 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1179 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |