
Äpple* (75%), socker, vatten, förtjockningsmedel (pektin), surhetsreglerande medel (citronsyra, tricalciumcitrat), konserveringsmedel (kaliumsorbat). *Ursprung EU/icke-EU.
KALAS Äppelmos är naturligt god, tillagad på äpplen av hög kvalitet som bidrar till en äkta fruktsmak. Med sin rika smak och breda användningsmöjlighet passar den till traditionella husmansrätter, kreativa bakverk, desserter och frukostfavoriter. Refillförpackning är ett smart val för dig som vill minska förpackningsavfallet utan att kompromissa med kvalitet eller smak.
102311284385 / Kolonial/Speceri -- Sylt/Marmelader/Geléer -- Sylt/Äppelmos -- Äppelmos
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Öppnad förpackning förvaras i kylskåp (max +8°C). |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 460 kJ |
| Energi: | 110 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,5 g |
| - Varav fleromättat fett: | 0 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 26 g |
| - Varav sockerarter: | 24 g |
| Protein: | < 0,5 g |
| Salt: | < 0,1 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07313592201513 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 27313592201517 |
| Artikelkategori: | Äppelmos |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | KALAS Äppelmos refill 700 g |
| Produktnamn: | Äppelmos refill |
| Varumärke: | KALAS |
| Förpackningsstorlek: | 700G |
| Kontakt GLN: | 7381000082207 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | B&P Handelskompagni AB |
| Kontaktadress: | Vitsandsvägen 76, 685 34 Torsby |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | info@bph.se |
| Hemsida: | www.kalas.eu |
| Telefon: | 0406803480 |
| Sökbegrepp E-handel | äppelmos, äpplemos, kalas, äpple, mos |
|---|
| Marknadsbudskap: | KALAS Äppelmos är naturligt god, tillagad på äpplen av hög kvalitet som bidrar till en äkta fruktsmak. Med sin rika smak och breda användningsmöjlighet passar den till traditionella husmansrätter, kreativa bakverk, desserter och frukostfavoriter. Refillförpackning är ett smart val för dig som vill minska förpackningsavfallet utan att kompromissa med kvalitet eller smak. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-06-08 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Äpple* (75%), socker, vatten, förtjockningsmedel (pektin), surhetsreglerande medel (citronsyra, tricalciumcitrat), konserveringsmedel (kaliumsorbat). *Ursprung EU/icke-EU. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 20099939 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Öppnad förpackning förvaras i kylskåp (max +8°C). |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Sorteras som plastförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 6% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 6 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 706 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 700 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 700 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 700 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 65 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 215 mm |
| Artikelns höjd: | 65 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27313592201517 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 220151 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07313592201513 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 80 st Toppnivåförpackningar 87313592201519 |
| Artikelkategori: | Äppelmos |
|---|---|
| Produktnamn: | Äppelmos refill |
| Varumärke: | KALAS |
| Leverantörens artikelnummer | 220151 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-06-08 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 6% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 192 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 8664 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 240 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 260 mm |
| Artikelns höjd: | 190 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 87313592201519 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 80 st Mellannivåförpackningar 27313592201517 |
| Artikelkategori: | Äppelmos |
|---|---|
| Varumärke: | KALAS |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-06-08 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 718120 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 904 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |