
Quinoa (vit, röd, svart) 85%, marinad (vatten, rapsolja, salt, vitvinsvinäger, äppeljuice, krydda (svartpeppar, paprika, ingefära, vitlök, chilipeppar, spiskummin, cayennepeppar), konserveringsmedel (E202, E211), majsstärkelse lök, tomat, jästextrakt, paprikaextrakt, örter (persilja, gräslök, oregano, timjan, basilika, koriander).
Quinoamix örtkokt är en bra grund i en matig sallad eller som tillbehör till en varmrätt.
308015356635 / Färskvaror/Kylvaror -- Grönsaker -- Grönsaksrätter -- Övriga grönsaksrätter
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 14 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara 0- +8ºC |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 753 kJ |
| Energi: | 180 kcal |
| Fett: | 4,8 g |
| - Varav mättat fett: | 0,4 g |
| Kolhydrat: | 29,2 g |
| - Varav sockerarter: | 2,0 g |
| Protein: | 6,5 g |
| Salt: | 1,7 g |
| Fiber: | 1,3 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312730099531 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 17312730099538 |
| Artikelkategori: | Quinoamix Ört Kokt |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Quinoamix Ört Kokt |
| Produktnamn: | Quinoamix Ört Kokt |
| Varumärke: | SallaCarte |
| Förpackningsstorlek: | 2000 g |
| Refererad artikel GTIN: | 17312730099538 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Sökbegrepp E-handel | Quinoamix ört kokt, 5172, Salla Carte |
|---|
| Marknadsbudskap: | Quinoamix örtkokt är en bra grund i en matig sallad eller som tillbehör till en varmrätt. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-06-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-06-05 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000271 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Quinoa (vit, röd, svart) 85%, marinad (vatten, rapsolja, salt, vitvinsvinäger, äppeljuice, krydda (svartpeppar, paprika, ingefära, vitlök, chilipeppar, spiskummin, cayennepeppar), konserveringsmedel (E202, E211), majsstärkelse lök, tomat, jästextrakt, paprikaextrakt, örter (persilja, gräslök, oregano, timjan, basilika, koriander). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara 0- +8ºC |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 14 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bägare/bytta |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 54 gram |
| Förpackningsfunktion: | Skyddad |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2054 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 180 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 330 mm |
| Artikelns höjd: | 100 mm |
| Staplingsbarhet | 2 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17312730099538 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 5172-919421852 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07312730099531 |
| Ingår i: | 36 st Toppnivåförpackningar 27312730099535 |
| Artikelkategori: | Quinoamix Ört Kokt 2x2kg |
|---|---|
| Produktnamn: | Quinoamix Ört Kokt 2x2kg |
| Varumärke: | SallaCarte |
| Förpackningsstorlek: | 2x2000 g |
| Leverantörens artikelnummer | 5172-919421852 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 27312730099535 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-06-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-06-05 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000271 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara 0-8 C |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 232 gram |
| Förpackningsfunktion: | Skyddad |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4340 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 4000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 257 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 380 mm |
| Artikelns höjd: | 180 mm |
| Staplingsbarhet | 6 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | undefined st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | undefined st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27312730099535 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 36 st Mellannivåförpackningar 17312730099538 |
| Artikelkategori: | Quinoamix Ört Kokt 2x2kg |
|---|---|
| Varumärke: | SallaCarte |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-06-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-06-05 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000271 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsfunktion: | Skyddad |
| Artikelns bruttovikt: | 181240 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1224 mm |
| Staplingsbarhet | 6 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |