
SIA Glass Familjemix med Glassbåt, Sandwich, Godisregn, Colapop och Päronsplit. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. Vårt familjeföretag ligger i Slöinge, en naturskön del av södra Halland. Det är här våra kor betar. Det är här vi utvecklar och tillverkar vår glass. Det är här vår själ och historia finns. Alltid med smak och njutning i fokus. I vårt glassmejeri utvecklar och tillverkar vi vår glass med färsk grädde från halländska gårdar, bl a vår egen Berte Gård. Vi använder företrädesvis närproducerade svenska råvaror av högsta kvalité. Det är med kärlek för hantverket och omtanke om djur och natur som vi tillverkar all vår gräddglass i Sverige.
205212464770 / Djupfryst -- Glass -- Glass, styck -- Glass, strut
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Nötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Komponentensidentitet: | 11701 |
|---|---|
| Antal av komponenter: | 3 |
| Sekvensnummer: | 1 |
| Komponentbeskrivning: | Glassbåt |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1050 kJ |
| Energi: | 250 kcal |
| Protein: | 4,0 g |
| Fett: | 13 g |
| - Varav mättat fett: | 9,9 g |
| Kolhydrat: | 29 g |
| - Varav sockerarter: | 24 g |
| Fiber: | 0,0000 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Vitamin D: | 0,0000 µg |
| Vitamin B12: | 0,0000 µg |
| Folsyra: | 0,0000 µg |
| Selen: | 0,0000 µg |
| Polyoler: | 0,0000 g |
| Nettoinnehåll värde: | 210 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 420 milliliter |
| Komponentensidentitet: | 11704 |
|---|---|
| Antal av komponenter: | 3 |
| Sekvensnummer: | 2 |
| Komponentbeskrivning: | Sandwich |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1200 kJ |
| Energi: | 290 kcal |
| Protein: | 5,5 g |
| Fett: | 11 g |
| - Varav mättat fett: | 6,3 g |
| Kolhydrat: | 43 g |
| - Varav sockerarter: | 24 g |
| Fiber: | 0 g |
| Salt: | 0,3 g |
| Vitamin D: | 0,0000 µg |
| Vitamin B12: | 0,0000 µg |
| Folsyra: | 0,0000 µg |
| Selen: | 0,0000 µg |
| Polyoler: | 0,0000 g |
| Nettoinnehåll värde: | 192 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 315 milliliter |
| Komponentensidentitet: | 11502 |
|---|---|
| Antal av komponenter: | 3 |
| Sekvensnummer: | 3 |
| Komponentbeskrivning: | Colapop |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 380 kJ |
| Energi: | 90 kcal |
| Protein: | < 0,5 g |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,5 g |
| Kolhydrat: | 22 g |
| - Varav sockerarter: | 20 g |
| Fiber: | 0,0000 g |
| Salt: | < 0,01 g |
| Vitamin D: | 0,0000 µg |
| Vitamin B12: | 0,0000 µg |
| Folsyra: | 0,0000 µg |
| Selen: | 0,0000 µg |
| Polyoler: | 0,0000 g |
| Nettoinnehåll värde: | 354 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 330 milliliter |
| Komponentensidentitet: | 11112 |
|---|---|
| Antal av komponenter: | 3 |
| Sekvensnummer: | 4 |
| Komponentbeskrivning: | Godisregn |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1400 kJ |
| Energi: | 320 kcal |
| Protein: | 4,2 g |
| Fett: | 16 g |
| - Varav mättat fett: | 12 g |
| Kolhydrat: | 41 g |
| - Varav sockerarter: | 28 g |
| Fiber: | 0,0000 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Vitamin D: | 0,0000 µg |
| Vitamin B12: | 0,0000 µg |
| Folsyra: | 0,0000 µg |
| Selen: | 0,0000 µg |
| Polyoler: | 0,0000 g |
| Nettoinnehåll värde: | 204 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 330 milliliter |
| Komponentensidentitet: | 11507 |
|---|---|
| Antal av komponenter: | 3 |
| Sekvensnummer: | 5 |
| Komponentbeskrivning: | Päronbris |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 600 kJ |
| Energi: | 150 kcal |
| Protein: | 2,6 g |
| Fett: | 5,3 g |
| - Varav mättat fett: | 3,4 g |
| Kolhydrat: | 21 g |
| - Varav sockerarter: | 20 g |
| Fiber: | 0,0000 g |
| Salt: | 0 g |
| Vitamin D: | 0,0000 µg |
| Vitamin B12: | 0,0000 µg |
| Folsyra: | 0,0000 µg |
| Selen: | 0,0000 µg |
| Polyoler: | 0,0000 g |
| Nettoinnehåll värde: | 120 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 120 milliliter |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312690800277 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 07312691800276 |
| Artikelkategori: | Familjemix |
|---|---|
| Produktnamn: | Familjemix |
| Varumärke: | SIA Glass |
| Förpackningsstorlek: | 15 st |
| Refererad artikel GTIN: | 07312690800154 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Kontakt GLN: | 7300009025275 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | SIA Glass |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: |
|
| Telefon: | +46 (0)346 715103 |
| Hemsida: | www.siaglass.se |
| Sökbegrepp E-handel | Somrig jordgubbsglass gjord på svensk färsk grädde och svartavinbär-jordgubbssåsoch bitar av vit choklad. |
|---|
| Marknadsbudskap: | SIA Glass Familjemix med Glassbåt, Sandwich, Godisregn, Colapop och Päronsplit. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. Vårt familjeföretag ligger i Slöinge, en naturskön del av södra Halland. Det är här våra kor betar. Det är här vi utvecklar och tillverkar vår glass. Det är här vår själ och historia finns. Alltid med smak och njutning i fokus. I vårt glassmejeri utvecklar och tillverkar vi vår glass med färsk grädde från halländska gårdar, bl a vår egen Berte Gård. Vi använder företrädesvis närproducerade svenska råvaror av högsta kvalité. Det är med kärlek för hantverket och omtanke om djur och natur som vi tillverkar all vår gräddglass i Sverige. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | SIA Glass Familjemix med Glassbåt, Sandwich, Godisregn, Colapop och Päronbris. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-09-15 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2023-09-18 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2023-10-02 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21050099 |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12,00% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1230 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 15 Styck |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1080 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1515 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 295 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 97 mm |
| Artikelns höjd: | 194 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312691800276 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 80027 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 07312690800277 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 40 st Toppnivåförpackningar 27312690800271 |
| Artikelkategori: | Familjemix |
|---|---|
| Produktnamn: | Familjemix |
| Varumärke: | SIA Glass |
| Leverantörens artikelnummer | 80027 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 07312691800153 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-09-15 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2023-09-18 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2023-10-02 |
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 2 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4922 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 295 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 195 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27312690800271 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 40 st Mellannivåförpackningar 07312691800276 |
| Artikelkategori: | Familjemix |
|---|---|
| Varumärke: | SIA Glass |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-09-15 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2023-09-18 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2023-10-02 |
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 221880 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1119 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |