VETEmjöl, vatten, siktat RÅGmjöl, sirap (7%), russin (6%), VETEgluten, vört av KORN (2%), äpple, kryddor ((kanel, ingefära, kryddnejlika) 0,5%), rapsolja, solrosolja, socker, jäst, salt, surhetsreglerande medel (citronsyra), mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). Kan innehålla spår av vallmofrö.
Klassiskt vörtbröd med russin där smakerna från kryddig vört och siktad råg harmonierar med sötman från russin och mörk sirap. Vi är stolta över att vårt vörtbröd är en del av julens goda traditioner!
307714196045 / Färskvaror/Kylvaror -- Matbröd -- Matbröd, skivad -- Vörtbröd, skivat
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Brödet innehåller 10% råg. SVENSKT MJÖL Mer än 90% mjöl från svenskodlat spannmål malt i egen kvarn. |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 8 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 283 kcal |
| Energi: | 1196 kJ |
| Kolhydrat: | 54 g |
| - Varav sockerarter: | 12 g |
| Fiber: | 3,3 g |
| Fett: | 3,1 g |
| - Varav mättat fett: | 0,3 g |
| Protein: | 8,1 g |
| Salt: | 0,95 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07311070330342 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 327 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 7 st Mellannivåförpackningar 17311070330349 |
| Artikelkategori: | Fröjd |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Pågen Fröjd vörtbröd med russin 600 g |
| Produktnamn: | Fröjd |
| Varumärke: | PÅGEN |
| Förpackningsstorlek: | 600g |
| Leverantörens artikelnummer | 327 |
|---|
| Kontaktnamn: | Pågen AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | www.pagen.se |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Hemsida: | www.pagen.se |
| Sökbegrepp E-handel | bröd, macka, smörgås, matbröd, limpa, jul, julafton, julbord, julmat, vört, vörtkryddor, sillmacka, sillsmörgås, russinbröd, julvört, vörtbröd, buffemat, russin, råg |
|---|
| Marknadsbudskap: | Klassiskt vörtbröd med russin där smakerna från kryddig vört och siktad råg harmonierar med sötman från russin och mörk sirap. Vi är stolta över att vårt vörtbröd är en del av julens goda traditioner! |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Klassiskt vörtbröd med russin där smakerna från kryddig vört och siktad råg harmonierar med sötman från russin och mörk sirap. Vi är stolta över att vårt vörtbröd är en del av julens goda traditioner! |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-09-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-05-30 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Ja |
|---|---|
| Säsong kod: | Jul |
| Produktklass, kod: | 10000164 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEmjöl, vatten, siktat RÅGmjöl, sirap (7%), russin (6%), VETEgluten, vört av KORN (2%), äpple, kryddor ((kanel, ingefära, kryddnejlika) 0,5%), rapsolja, solrosolja, socker, jäst, salt, surhetsreglerande medel (citronsyra), mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). Kan innehålla spår av vallmofrö. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 19059030 |
| Återvinningsinstruktioner: | Sortera brödpåsen som plast och påsförslutaren som metall. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 40 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 40 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 18 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 8 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Brödet innehåller 10% råg. SVENSKT MJÖL Mer än 90% mjöl från svenskodlat spannmål malt i egen kvarn. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd mmm |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 605 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 600 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 250 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 110 mm |
| Artikelns höjd: | 110 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17311070330349 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 7 st Basnivåförpackningar 07311070330342 |
| Ingår i: | 36 st Toppnivåförpackningar 27311070330346 |
| Artikelkategori: | Fröjd |
|---|---|
| Produktnamn: | Fröjd |
| Varumärke: | PÅGEN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-09-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-05-30 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Ja |
|---|---|
| Säsong kod: | Jul |
| Produktklass, kod: | 10000164 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 40 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 40 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 10 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4575 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 132 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 117 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 9 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27311070330346 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 36 st Mellannivåförpackningar 17311070330349 |
| Artikelkategori: | Fröjd |
|---|---|
| Varumärke: | PÅGEN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-10-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-05-30 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Ja |
|---|---|
| Säsong kod: | Jul |
| Produktklass, kod: | 10000164 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 40 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 40 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 10 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 208800 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1197 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 117 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |