VETEmjöl, vatten, fullkornsVETEmjöl*, HAVREgryn*, solrosfrö (5%), sirap, linfrö (3%), KORNgryn* (2%), durumVETEmjöl, VETEgluten, surdeg på VETE, fullkornsRÅGmjöl*, rapsolja, jäst, rörsocker, joderat salt, vegetabiliskt emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders mono- och diacetylvinsyraestrar (raps)), stabiliseringsmedel (xantangummi). Brödet är bakat med 30% gröt varav 20% består av havre. *Fullkornsingrediens. Fullkornshalten i brödet är 26% vilket motsvarar 34% av torrvikten.
Pågens GrötBräck är ett gott och saftigt brytbröd bakat i stenugn. Med mättande havregrynsgröt och goda fröer blir Pågens GrötBräck ett självklart val på frukostbordet!
307714186035 / Färskvaror/Kylvaror -- Matbröd -- Matbröd, hel -- Rågbröd
| Typ av märkning: | Nyckelhålet |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 8 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1185 kJ |
| Energi: | 283 kcal |
| Fett: | 6,3 g |
| - Varav mättat fett: | 0,8 g |
| Kolhydrat: | 43 g |
| - Varav sockerarter: | 4,7 g |
| Protein: | 11 g |
| Salt: | 0,96 g |
| Fiber: | 5,0 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07311070003635 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 363 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 17311070003632 |
| Artikelkategori: | GrötBräck |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Pågen GrötBräck saftigt brytbröd med gröt och fröer 320 g |
| Produktnamn: | GrötBräck |
| Varumärke: | PÅGEN |
| Förpackningsstorlek: | 320g |
| Leverantörens artikelnummer | 363 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | bröd, macka, portionsbröd, brytbröd, fralla, bulle, frukost, mellanmål, bräck, stenugnsbakat, nybakat, gröt, grötbröd, grötbulle |
|---|
| Marknadsbudskap: | Pågens GrötBräck är ett gott och saftigt brytbröd bakat i stenugn. Med mättande havregrynsgröt och goda fröer blir Pågens GrötBräck ett självklart val på frukostbordet! |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Pågens GrötBräck är ett gott och saftigt brytbröd bakat i stenugn. Med mättande havregrynsgröt och goda fröer blir Pågens GrötBräck ett självklart val på frukostbordet! |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-04-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-04-22 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2021-09-05 |
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2023-09-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000164 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEmjöl, vatten, fullkornsVETEmjöl*, HAVREgryn*, solrosfrö (5%), sirap, linfrö (3%), KORNgryn* (2%), durumVETEmjöl, VETEgluten, surdeg på VETE, fullkornsRÅGmjöl*, rapsolja, jäst, rörsocker, joderat salt, vegetabiliskt emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders mono- och diacetylvinsyraestrar (raps)), stabiliseringsmedel (xantangummi). Brödet är bakat med 30% gröt varav 20% består av havre. *Fullkornsingrediens. Fullkornshalten i brödet är 26% vilket motsvarar 34% av torrvikten. |
|---|
| Tillverkningsland: | Danmark |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 40 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 40 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 8 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mmm |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 350 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 320 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 320 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 230 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 55 mm |
| Artikelns höjd: | 155 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17311070003632 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07311070003635 |
| Ingår i: | 36 st Toppnivåförpackningar 27311070003639 |
| Artikelkategori: | GrötBräck |
|---|---|
| Produktnamn: | GrötBräck |
| Varumärke: | PÅGEN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-04-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-04-22 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2021-09-05 |
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2023-09-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000164 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 40 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 40 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 10 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3082 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 132 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 117 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 9 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27311070003639 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 36 st Mellannivåförpackningar 17311070003632 |
| Artikelkategori: | GrötBräck |
|---|---|
| Varumärke: | PÅGEN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-04-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-04-22 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2021-09-05 |
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2023-09-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000164 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 40 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 40 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 10 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 135952 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |