Socker
Socker som pressats samman, krossats och siktats till stora, vita och kompakta partiklar. Pärlsocker används främst för dekorering av bakverk och konfektyr.
101110624135 / Kolonial/Speceri -- Socker/Sötningsmedel -- Pärlsocker -- Pärlsocker
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1700 kJ |
| Energi: | 400 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 100 g |
| - Varav sockerarter: | 100 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310340528649 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 52864 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 28 st Toppnivåförpackningar 57310340528644 |
| Artikelkategori: | Pärlsocker |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Pärlsocker Midi 2000 25 kg |
| Produktnamn: | Pärl Midi 2000 |
| Varumärke: | Nordic Sugar |
| Förpackningsstorlek: | 25kg |
| Leverantörens artikelnummer | 52864 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310340000008 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | konsumentkontakt@dansukker.se |
| Kontaktadress: | Nordic Sugar AB, 241 93 Eslöv |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | konsumentkontakt@dansukker.se |
| Marknadsbudskap: | Socker som pressats samman, krossats och siktats till stora, vita och kompakta partiklar. Pärlsocker används främst för dekorering av bakverk och konfektyr. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-10-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-02-27 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000043 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Socker |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 17019910 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 25100 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 25000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 25000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 420 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 630 mm |
| Artikelns höjd: | 150 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 57310340528644 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 28 st Basnivåförpackningar 07310340528649 |
| Artikelkategori: | Pärlsocker |
|---|---|
| Varumärke: | Nordic Sugar |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-10-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-02-27 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000043 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 10 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 727800 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1194 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |