
Nötkött 100 %
Oxbringa sitter på nötdjuret bröstmuskel. Den här produkten är benfri och av svenskt kött. Oxbringa passar utmärkt till husmanskost.
308414595428 / Färskvaror/Kylvaror -- Kött, oberett -- Nötkött -- Nöt, bringa
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara max +4°C |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 858 kJ |
| Energi: | 205 kcal |
| Fett: | 7,2 g |
| - Varav mättat fett: | 1,5 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 17,6 g |
| Salt: | 0,2 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07301002494532 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 27301002494536 |
| Artikelkategori: | Oxbringa benfri SE |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Oxbringa benfri SE |
| Produktnamn: | Oxbringa benfri SE |
| Varumärke: | Menigo Färskvaruhallen |
| Undervarumärke: | Servicestyckarna |
| Förpackningsstorlek: | ca3 kg |
| Marknadsbudskap: | Oxbringa sitter på nötdjuret bröstmuskel. Den här produkten är benfri och av svenskt kött. Oxbringa passar utmärkt till husmanskost. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-04-16 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-04-16 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötkött 100 % |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 02013000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara max +4°C |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Artikelns bruttovikt: | 3008 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 15 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 150 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002494536 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 205283 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07301002494532 |
| Ingår i: | 144 st Toppnivåförpackningar 37301002494533 |
| Artikelkategori: | Oxbringa benfri SE |
|---|---|
| Varumärke: | Menigo Färskvaruhallen |
| Undervarumärke: | Servicestyckarna |
| Förpackningsstorlek: | 6xca3 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 205283 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-04-16 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-04-16 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Artikelns bruttovikt: | 19068 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 18000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 15 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 150 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002494533 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 144 st Mellannivåförpackningar 27301002494536 |
| Artikelkategori: | Oxbringa benfri SE |
|---|---|
| Varumärke: | Menigo Färskvaruhallen |
| Undervarumärke: | Servicestyckarna |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-04-16 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-04-16 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Artikelns bruttovikt: | 530000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Antal per lav: | 24 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |