
Kycklingfärs av kycklingkött. Fetthalt <7%. Förhållandet mellan kollagen och köttprotein: <12%.
Fryst kycklingfärs från svensk fågel. Ett magert, milt och proteinrikt kött som passar utmärkt till biffar, köttbullar eller i soppor.
206713395904 / Djupfryst -- Fågel, oberedd -- Kyckling -- Övrig kyckling
| Typ av märkning: | Svensk Fågel Nyckelhålet |
|---|
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras djupfryst vid -18ºC eller kallare. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner: | Bör ej frysas efter upptining. Tinad produkt förvaras i kyl i max 48 h. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 480 kJ |
| Energi: | 110 kcal |
| Fett: | 4 g |
| - Varav mättat fett: | 1,1 g |
| Kolhydrat: | < 0,5 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 19 g |
| Salt: | 0,2 g |
| Fiber: | 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07301002417470 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 27301002417474 |
| Artikelkategori: | Kycklingfärs |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kycklingfärs |
| Produktnamn: | Kycklingfärs |
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 2,2 kg |
| Marknadsbudskap: | Fryst kycklingfärs från svensk fågel. Ett magert, milt och proteinrikt kött som passar utmärkt till biffar, köttbullar eller i soppor. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-05-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-05-11 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005788 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Kycklingfärs av kycklingkött. Fetthalt <7%. Förhållandet mellan kollagen och köttprotein: <12%. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 01051111 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst vid -18ºC eller kallare. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bör ej frysas efter upptining. Tinad produkt förvaras i kyl i max 48 h. |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2270 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2200 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 327 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 65 mm |
| Artikelns höjd: | 267 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002417474 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 901203 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07301002417470 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 37301002417471 |
| Artikelkategori: | Kycklingfärs |
|---|---|
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 2x2,2 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 901203 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-05-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-05-11 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005788 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Pantkod: | SRS hellåda 167 svart |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5400 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 4400 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 193 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002417471 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 27301002417474 |
| Artikelkategori: | Kycklingfärs |
|---|---|
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-05-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-05-11 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005788 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 211200 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1248 mm |
| Staplingsbarhet | 8 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |