
Ingredienser: DurumVETE semolina (ursprung: EU och icke-EU) (100 %).
Lasagnette är en uppskattad variant på lasagne fast med kortare tillagningstid. Pastan har en vågig kant som ger en annan textur till gratängen jämfört med en klassisk lasagne. Tillverkad på 100% durumvete semolina, som är den inre delen av vetekärnan.
100710426379 / Kolonial/Speceri -- Pastaprodukter/Pastarätter -- Pasta, korta -- Övrig pasta, kort
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras på en sval, torr plats |
|---|---|
| Användningsinstruktioner: | Koka upp 1 liter vatten i en kastrull. Tillsätt 10 g salt och 100 g pasta. Låt koka i cirka 9 minuter och rör om då och då. Efter kokning, sila pastan i ett durkslag och servera. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1502 kJ |
| Energi: | 354 kcal |
| Fett: | 1,3 g |
| - Varav mättat fett: | 0,3 g |
| Kolhydrat: | 72 g |
| - Varav sockerarter: | 3,2 g |
| Protein: | 12 g |
| Salt: | 0 g |
| Fiber: | 3,2 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Senap | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07301002412369 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 27301002413223 |
| Artikelkategori: | Pasta |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Lasagnette |
| Produktnamn: | Lasagnette |
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 5 kg |
| Sökbegrepp E-handel | Lasagnette 901163 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Lasagnette är en uppskattad variant på lasagne fast med kortare tillagningstid. Pastan har en vågig kant som ger en annan textur till gratängen jämfört med en klassisk lasagne. Tillverkad på 100% durumvete semolina, som är den inre delen av vetekärnan. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | 1 port = ca 100 g okokt pasta, 50 port = ca 5 kg okokt pasta. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-03-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-03-18 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000285 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: DurumVETE semolina (ursprung: EU och icke-EU) (100 %). |
|---|
| Tillverkningsland: | Italien |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras på en sval, torr plats |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Koka upp 1 liter vatten i en kastrull. Tillsätt 10 g salt och 100 g pasta. Låt koka i cirka 9 minuter och rör om då och då. Efter kokning, sila pastan i ett durkslag och servera. |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 42 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5042 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 330 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 540 mm |
| Artikelns höjd: | 95 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002413223 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 901163 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07301002412369 |
| Ingår i: | 30 st Toppnivåförpackningar 37301002413220 |
| Artikelkategori: | Lasagnette |
|---|---|
| Varumärke: | Brakes |
| Förpackningsstorlek: | 2x5kg |
| Leverantörens artikelnummer | 901163 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-03-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-03-18 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000285 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 500 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 10500 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 290 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 480 mm |
| Artikelns höjd: | 210 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002413220 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 30 st Mellannivåförpackningar 27301002413223 |
| Artikelkategori: | Lasagnette |
|---|---|
| Varumärke: | Brakes |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-03-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-03-18 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000285 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 340000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |