
CASHEWNÖTTER (ursprung Indien/Vietnam). Kan innehålla spår av jordnöt, hasselnöt, valnöt, pekannöt, paranöt, pistaschmandel, makadamianöt och queenslandsnöt.
Naturella cashewnötter, som är goda att äta precis som de är eller att använda i en wok, grytor och matiga sallader.
100610386579 / Kolonial/Speceri -- Baktillbehör -- Övriga baktillbehör -- Övrigt
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2417 kJ |
| Energi: | 577 kcal |
| Fett: | 44 g |
| - Varav mättat fett: | 7,8 g |
| Kolhydrat: | 27 g |
| - Varav sockerarter: | 5,9 g |
| Protein: | 18 g |
| Salt: | 0 g |
| Jordnötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
|---|---|
| Hasselnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Valnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Pekannöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Paranöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Pistaschmandel | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Makadamianöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Queenslandsnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07301002411621 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 27301002411625 |
| Artikelkategori: | Cashewnötter |
|---|---|
| Produktnamn: | Cashewnötter |
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 1 kg |
| Marknadsbudskap: | Naturella cashewnötter, som är goda att äta precis som de är eller att använda i en wok, grytor och matiga sallader. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000236 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | CASHEWNÖTTER (ursprung Indien/Vietnam). Kan innehålla spår av jordnöt, hasselnöt, valnöt, pekannöt, paranöt, pistaschmandel, makadamianöt och queenslandsnöt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Indien |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 5 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1005 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 70 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 180 mm |
| Artikelns höjd: | 300 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002411625 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 901438 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 07301002411621 |
| Ingår i: | 81 st Toppnivåförpackningar 37301002411622 |
| Artikelkategori: | Cashewnötter |
|---|---|
| Produktnamn: | Cashewnötter |
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 5x1 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 901438 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000236 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 295 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 5295 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 122 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 356 mm |
| Artikelns höjd: | 266 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002411622 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 81 st Mellannivåförpackningar 27301002411625 |
| Artikelkategori: | Cashewnötter |
|---|---|
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000236 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 449075 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1440 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |