
Kokosflingor (Ursprung: Indonesionen/ Icke-EU). Kan innehålla spår av jordnöt, hasselnöt, valnöt, cashewnöt, pekannöt, paranöt, pistaschmandel, makadamianöt och queenslandsnöt.
Kokosflingor som är goda att rosta. Används med fördel på fruktsallader, i desserter, bakverk eller i vegetariska rätter.
100610354077 / Kolonial/Speceri -- Baktillbehör -- Cocos/Mandel/Nötkärnor -- Cocosflingor
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2930 kJ |
| Energi: | 700 kcal |
| Fett: | 64 g |
| - Varav mättat fett: | 60 g |
| Kolhydrat: | 5,8 g |
| - Varav sockerarter: | 5,8 g |
| Protein: | 4,6 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Fiber: | 22 g |
| Jordnötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
|---|---|
| Hasselnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Valnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Cashewnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Pekannöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Paranöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Pistaschmandel | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Makadamianöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Queenslandsnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07301002411133 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 27301002411137 |
| Artikelkategori: | Kokosflingor |
|---|---|
| Produktnamn: | Kokosflingor |
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 500 g |
| Marknadsbudskap: | Kokosflingor som är goda att rosta. Används med fördel på fruktsallader, i desserter, bakverk eller i vegetariska rätter. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Kokosflingor (Ursprung: Indonesionen/ Icke-EU). Kan innehålla spår av jordnöt, hasselnöt, valnöt, cashewnöt, pekannöt, paranöt, pistaschmandel, makadamianöt och queenslandsnöt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Filippinerna |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 08011100 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 505 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 70 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 180 mm |
| Artikelns höjd: | 300 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002411137 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 901437 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 07301002411133 |
| Ingår i: | 81 st Toppnivåförpackningar 37301002411134 |
| Artikelkategori: | Kokosflingor |
|---|---|
| Produktnamn: | Kokosflingor |
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Leverantörens artikelnummer | 901437 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Kokosflingor med en aromatisk smak som gör sig utmärkt i desserter, bakverk och matlagning. Passar även bra att rosta lätt i ugn eller stekpanna för en nötigare ton. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-12-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2290 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 122 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 356 mm |
| Artikelns höjd: | 266 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002411134 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 81 st Mellannivåförpackningar 27301002411137 |
| Artikelkategori: | Kokosflingor |
|---|---|
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-12-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-06 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000206 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 210490 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 9 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |