
Äpplen (ursprung Polen), antioxidationsmedel (askorbinsyra)
Våra styckfrysta äppelklyftor är urkärnade och skalade, redo att användas direkt i matlagning eller desserter. Frysta äpplen bevarar både smak och näringsämnen och passar extra bra i exempelvis smulpajer, krämer och kompotter. Äpplena är ej värmebehandlade.
206112885067 / Djupfryst -- Frukt/Bär -- Frukt -- Äppelklyftor
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras i frysutrymme vid högst -18 °C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner: | Bör ej frysas om efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 232 kJ |
| Energi: | 44 kcal |
| Fett: | 0,6 g |
| - Varav mättat fett: | 0,2 g |
| Kolhydrat: | 11 g |
| - Varav sockerarter: | 10 g |
| Protein: | 0,3 g |
| Salt: | 0,01 g |
| Fiber: | 2 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07301002410860 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 27301002410864 |
| Artikelkategori: | Äppelklyftor |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Äppelklyftor |
| Produktnamn: | Äppelklyftor |
| Varumärke: | Brakes |
| Undervarumärke: | Brakes |
| Förpackningsstorlek: | 2,5 kg |
| Övrig Information | Ej värmebehandlade. Lösfrysta. Storlek: Längd ca 6-7,5 cm. Bredd ca 2,5 -3,3 cm. Sort: Ligol (polsk äppelsort) Brix: 9-12 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Våra styckfrysta äppelklyftor är urkärnade och skalade, redo att användas direkt i matlagning eller desserter. Frysta äpplen bevarar både smak och näringsämnen och passar extra bra i exempelvis smulpajer, krämer och kompotter. Äpplena är ej värmebehandlade. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-01-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-01-31 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000002 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Äpplen (ursprung Polen), antioxidationsmedel (askorbinsyra) |
|---|
| Tillverkningsland: | Polen |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras i frysutrymme vid högst -18 °C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bör ej frysas om efter upptining. |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Artikelns bruttovikt: | 2516 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 110 mm |
| Artikelns höjd: | 420 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002410864 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 900999 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07301002410860 |
| Artikelkategori: | Äppelklyftor |
|---|---|
| Produktnamn: | Äppelklyftor |
| Varumärke: | Brakes |
| Undervarumärke: | Brakes |
| Förpackningsstorlek: | 2x2,5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 900999 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-01-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-01-31 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000002 |
|---|
| Artikelns bruttovikt: | 5062 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 250 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 132 mm |
| Artikelns höjd: | 380 mm |