
Ingredienser: HAVREFLINGOR* (fullkorn), VETEFLINGOR* (fullkorn), RÅGFLINGOR* (fullkorn), russin*** 13% (russin, solrosolja), rostade KORNFLINGOR** (KORN (fullkorn), salt, klumpförebyggande medel (solroslecitin)), bärkrisp*** 2,1% (blåbär, hallon, maltodextrin). * Ekologisk ingrediens, ursprung: Sverige. 75% svenska råvaror. ** Ekologisk ingrediens, ursprung: EU. *** Ekologisk ingrediens, ursprung: Icke-EU. Produkten innehåller: 90 % fullkorn. Per 100 g müsli ingår 2,1 % bärkrisp, vilket motsvarar 3,8 % färska bär (blåbär, hallon)."
En ekologisk fruktmüsli tillverkad på en majoritet av svenska fiberrika råvaror som havre-, vete-, råg- och kornflingor. Med söta torkade russin, blåbär och hallon. Perfekt till frukostbuffén för att serveras till exempelvis yoghurt, kvarg eller fil.
100510314064 / Kolonial/Speceri -- Frukostcerealier -- Müsli -- Müsli, med frukt
| Typ av märkning: | EU Ecolabel Nyckelhålet Från Sverige |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1450 kJ |
| Energi: | 350 kcal |
| Fett: | 2,7 g |
| - Varav mättat fett: | 0,53 g |
| Kolhydrat: | 66 g |
| - Varav sockerarter: | 8,1 g |
| Protein: | < 9,6 g |
| Salt: | 0,21 g |
| Fiber: | 8,9 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07301002408317 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 27301002408311 |
| Artikelkategori: | Müsli |
|---|---|
| Produktnamn: | Fruktmusli EKO |
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 750 g |
| Marknadsbudskap: | En ekologisk fruktmüsli tillverkad på en majoritet av svenska fiberrika råvaror som havre-, vete-, råg- och kornflingor. Med söta torkade russin, blåbär och hallon. Perfekt till frukostbuffén för att serveras till exempelvis yoghurt, kvarg eller fil. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-08-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-06-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000284 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: HAVREFLINGOR* (fullkorn), VETEFLINGOR* (fullkorn), RÅGFLINGOR* (fullkorn), russin*** 13% (russin, solrosolja), rostade KORNFLINGOR** (KORN (fullkorn), salt, klumpförebyggande medel (solroslecitin)), bärkrisp*** 2,1% (blåbär, hallon, maltodextrin). * Ekologisk ingrediens, ursprung: Sverige. 75% svenska råvaror. ** Ekologisk ingrediens, ursprung: EU. *** Ekologisk ingrediens, ursprung: Icke-EU. Produkten innehåller: 90 % fullkorn. Per 100 g müsli ingår 2,1 % bärkrisp, vilket motsvarar 3,8 % färska bär (blåbär, hallon)." |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Artikelns bruttovikt: | 765 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 750 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 120 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 75 mm |
| Artikelns höjd: | 190 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002408311 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 900858 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07301002408317 |
| Ingår i: | 40 st Toppnivåförpackningar 37301002408318 |
| Artikelkategori: | Musli |
|---|---|
| Produktnamn: | Fruktmusli EKO |
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Förpackningsstorlek: | 10x750g |
| Leverantörens artikelnummer | 900858 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-08-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-08-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000284 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Artikelns bruttovikt: | 7950 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 7500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 287 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 399 mm |
| Artikelns höjd: | 212 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002408318 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 40 st Mellannivåförpackningar 27301002408311 |
| Artikelkategori: | Müsli |
|---|---|
| Varumärke: | Sysco Classic |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-06-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-06-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000284 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Artikelns bruttovikt: | 341400 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1210 mm |
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |