
Rapsolja, vatten, ÄGGULA, socker, ättika, SENAPSFRÖ, salt, konserveringsmedel (kaliumsorbat).
En förstklassig majonnäs med fyllig smak, tillverkad på svensk rapsolja för god och krämig konsistens. Till kalla röror och dressingar eller spritsad på räksmörgåsen.
307213844658 / Färskvaror/Kylvaror -- Majonnäs/Majonnäsprodukter -- Äkta majonnäs -- Äkta majonnäs 80%
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Användningsinstruktioner: | Förvaras svalt, max + 16 °C. Öppnad förpackning förvaras kyld, max + 8 °C. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 3135 kJ |
| Energi: | 749 kcal |
| Fett: | 82 g |
| - Varav mättat fett: | 6,4 g |
| - Varav fleromättat fett: | 26 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 50 g |
| Kolhydrat: | 2 g |
| - Varav sockerarter: | 1,9 g |
| Protein: | 0,8 g |
| Salt: | 0,99 g |
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07301002406009 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 900687 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 36 st Toppnivåförpackningar 07301002414066 |
| Artikelkategori: | Majonnäs äkta 82% |
|---|---|
| Produktnamn: | Majonnäs äkta 82% |
| Varumärke: | Sysco Premium |
| Förpackningsstorlek: | 10 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 900687 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | majonnäs, majjo, mayonaise, mayo, äkta majonnäs, hög kvalitet, hög fetthalt, svensk rapsolja, frigående höns, kvalitetsmajonnäs |
|---|
| Marknadsbudskap: | En förstklassig majonnäs med fyllig smak, tillverkad på svensk rapsolja för god och krämig konsistens. Till kalla röror och dressingar eller spritsad på räksmörgåsen. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005228 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rapsolja, vatten, ÄGGULA, socker, ättika, SENAPSFRÖ, salt, konserveringsmedel (kaliumsorbat). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Användningsinstruktioner | Förvaras svalt, max + 16 °C. Öppnad förpackning förvaras kyld, max + 8 °C. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 16 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 390 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 10390 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 292 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 292 mm |
| Artikelns höjd: | 222 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07301002414066 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 36 st Basnivåförpackningar 07301002406009 |
| Artikelkategori: | Majonnäs äkta 82% |
|---|---|
| Varumärke: | Brakes Select |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005228 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 16 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 16 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 482160 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1038 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |