

Nötkött 100 %
Biff är en populär råvara som vi känner igen som ryggbiff. Det insprängda fettet i biffen tillför smak till det möra köttet. Biffen väger 180 g och är av svenskt kött. Passar utmärkt att grilla eller steka.
308414595446 / Färskvaror/Kylvaror -- Kött, oberett -- Nötkött -- Nöt, ryggbiff
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara max +4°C |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 837 kJ |
| Energi: | 201 kcal |
| Fett: | 12,7 g |
| - Varav mättat fett: | 5,6 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 21,6 g |
| Salt: | 0,16 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07301002404869 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 27301002404863 |
| Artikelkategori: | Biff 180 bank brutto SE |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Biff 180g bankad brutto Sverige |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Marknadsbudskap: | Biff är en populär råvara som vi känner igen som ryggbiff. Det insprängda fettet i biffen tillför smak till det möra köttet. Biffen väger 180 g och är av svenskt kött. Passar utmärkt att grilla eller steka. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-01-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-01-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005797 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötkött 100 % |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 02013000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara max +4°C |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1808 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1800 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 120 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 33 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27301002404863 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 207104 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 07301002404869 |
| Ingår i: | 24 st Toppnivåförpackningar 37301002404860 |
| Artikelkategori: | Biff 180 bank brutto SE |
|---|---|
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Leverantörens artikelnummer | 207104 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-01-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-01-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005797 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara max +4°C |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 9068 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 9000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 120 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 33 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002404860 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 24 st Mellannivåförpackningar 27301002404863 |
| Artikelkategori: | Biff 180 bank brutto SE |
|---|---|
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-01-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-01-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005797 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara max +4°C |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 241000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 3 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |