Nötköttsfond 68% (vatten, koncentrerad nötköttsfond, nötköttsextrakt, salt), salt, aromer, socker, modifierad stärkelse, lökpulver, vinäger, vitpeppar, stabiliseringsmedel (xantangummi).
OSCAR® Oxfond koncentrat är en kraftfull oxfond som passar bra till lite tyngre rätter och mörka såser. Det är en mycket smakrik fond. Du kan bland annat använda oxfondskoncentrat som bas till en rödvinsås, madeirasås eller i kokta rätter och grytor som boeuf bourguignon. Den är också bra som smaksättning om du vill ge maten en extra boost. En flaska med 1 l koncentrat ger upp till 51 l fond. Glutenfri och laktosfri.
101911056152 / Kolonial/Speceri -- Buljonger/Fonder/Glacé -- Fonder -- Kött
| Typ av märkning: | Society of the Plastics Industry (SPI) |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: | Skakas före användning. Tillsätts direkt till rätten. |
| Serveringsförslag: | Kan användas i både varma och kalla rätter. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 548 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt och svalt, öppnad förpackning förvaras i kylskåp. Skakas före användning. |
| Användningsinstruktioner: | Dosering: 20-30 ml pr. l kokande vatten. Kan användas både i varma och kalla rätter. Tillsätt direkte til rätten. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 250 kJ |
| Energi: | 59 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0,2 g |
| Kolhydrat: | 9,5 g |
| - Varav sockerarter: | 5,6 g |
| Protein: | 4,6 g |
| Salt: | 24,3 g |
| Fiber: | < 0,5 g |
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Salt: | 0,71 g |
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Salt: | 0,48 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347178971 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 296515 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 05709347178988 |
| Artikelkategori: | Oxfond |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Oxfond koncentrat 1 l flaska |
| Produktnamn: | Oxfond koncentrat |
| Varumärke: | OSCAR |
| Reglerat produktnamn: | Oxfond koncentrat |
| Förpackningsstorlek: | 1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 296515 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 05709347011780 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Sökbegrepp E-handel | Oxfond Köttfond |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Oxfond koncentrat är en kraftfull oxfond som passar bra till lite tyngre rätter och mörka såser. Det är en mycket smakrik fond. Du kan bland annat använda oxfondskoncentrat som bas till en rödvinsås, madeirasås eller i kokta rätter och grytor som boeuf bourguignon. Den är också bra som smaksättning om du vill ge maten en extra boost. En flaska med 1 l koncentrat ger upp till 51 l fond. Glutenfri och laktosfri. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Mångsidig användning, kan användas i varma och kalla rätter |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-03-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-03-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000050 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötköttsfond 68% (vatten, koncentrerad nötköttsfond, nötköttsextrakt, salt), salt, aromer, socker, modifierad stärkelse, lökpulver, vinäger, vitpeppar, stabiliseringsmedel (xantangummi). |
|---|
| Tillverkningsland: | Danmark |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 21041000 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt och svalt, öppnad förpackning förvaras i kylskåp. Skakas före användning. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Dosering: 20-30 ml pr. l kokande vatten. Kan användas både i varma och kalla rätter. Tillsätt direkte til rätten. |
| Återvinningsinstruktioner: | Skölj före sortering. Sortera hela förpackningar som plast. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 548 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 58 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1248 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 51000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1190 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 1190 gram |
| Artikelns bredd: | 88.2 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 88.2 mm |
| Artikelns höjd: | 223 mm |
| Doseringsfaktor | 51 |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347178988 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 296515.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 05709347178971 |
| Ingår i: | 120 st Toppnivåförpackningar 05709347155170 |
| Artikelkategori: | Oxfond |
|---|---|
| Produktnamn: | Oxfond koncentrat |
| Varumärke: | OSCAR |
| Förpackningsstorlek: | 4x1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 296515.1 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 05709347041787 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-03-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-03-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000050 |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 156 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5148 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 4760 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 4000 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 4760 gram |
| Artikelns bredd: | 186 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 186 mm |
| Artikelns höjd: | 235 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347155170 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 296515.2 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 120 st Mellannivåförpackningar 05709347178988 |
| Artikelkategori: | Oxfond |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-03-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-03-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000050 |
|---|
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 644629 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1319 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 24 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |