Vatten, nötben, oxsvans, lök, lökskall. 1 liter jus kokas på 2,7 kg nötben och 0,4 kg oxsvans.
OSCAR® Signature Oxsvans Jus har en ren intensiv smak, där vi endast har tillsatt lök och lökskal. Det gör vi för att inte dölja den rena köttsmaken. Oxsvans Jus är en bra bas att börja med och sedan kan du sätta din egen signatur. Det är en klar oxsvans jus, som kan användas som sky och i såser. Tack vare innehållet av oxsvansar har du ett naturligt innehåll av kollagen som gör att du enkelt kan reducera den till en glace. 1 liter OSCAR® Signature Oxsvans Jus kokas på 2,7 kg nötben och 0,4 kg oxsvansar.
101911056152 / Kolonial/Speceri -- Buljonger/Fonder/Glacé -- Fonder -- Kött
| Typ av märkning: | FSC Forest Steward Council Mix |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig at använda. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 171 kJ |
| Energi: | 40 kcal |
| Fett: | < 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | 0,0 g |
| Kolhydrat: | 0,8 g |
| - Varav sockerarter: | 0,8 g |
| Protein: | 8,9 g |
| Salt: | 0,51 g |
| Fiber: | 0,4 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347177097 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 296411 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 05709347177103 |
| Artikelkategori: | Oxsvans Jus |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Signature Oxsvans Jus 1 l paket |
| Produktnamn: | Oxsvans Jus |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Reglerat produktnamn: | Oxsvans Jus, färdig att använda. |
| Förpackningsstorlek: | 1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 296411 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Oxsvans Oxsvansjus Oxsvansfond |
|---|
| Marknadsbudskap: | OSCAR® Signature Oxsvans Jus har en ren intensiv smak, där vi endast har tillsatt lök och lökskal. Det gör vi för att inte dölja den rena köttsmaken. Oxsvans Jus är en bra bas att börja med och sedan kan du sätta din egen signatur. Det är en klar oxsvans jus, som kan användas som sky och i såser. Tack vare innehållet av oxsvansar har du ett naturligt innehåll av kollagen som gör att du enkelt kan reducera den till en glace. 1 liter OSCAR® Signature Oxsvans Jus kokas på 2,7 kg nötben och 0,4 kg oxsvansar. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Färsk och klar att använda direkt från förpackningen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, nötben, oxsvans, lök, lökskall. 1 liter jus kokas på 2,7 kg nötben och 0,4 kg oxsvans. |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,00% |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21041000 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5°C, 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig at använda. |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som kartong. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Brick- eller tegelstensförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 31 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1064 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1033 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 1033 gram |
| Artikelns bredd: | 73 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 72 mm |
| Artikelns höjd: | 199 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347177103 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 296411.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 05709347177097 |
| Ingår i: | 115 st Toppnivåförpackningar 05709347169313 |
| Artikelkategori: | Oxsvans Jus |
|---|---|
| Produktnamn: | Oxsvans Jus |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Förpackningsstorlek: | 6x1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 296411.1 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 75 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6459 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 6198 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 6000 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 6198 gram |
| Artikelns bredd: | 155 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 215 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05709347169313 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 296411.2 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 115 st Mellannivåförpackningar 05709347177103 |
| Artikelkategori: | Oxsvans Jus |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Signature |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 770015 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1169 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 23 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |