
Ingredienser: pastöriserad fårMJÖLK (70% max) och pastöriserad getMJÖLK (30% min), salt mjölksyrakultur, mikrobiellt ystenzym. Fuktighet: max 56%. Fett i torrsubstans: min 43%. Kraftigt saltad.
Vår fetaost i bit av pastöriserad får- och getmjölk är producerad i Grekland. Fetaost har en behaglig syra och tydlig sälta som gör att den passar riktigt bra både till sallader och matlagning. Smula osten över en paj eller gratäng, gratinera hel i ugn eller gör en kall fetaoströra. En hel bit på 2 kg som är enkel att dela till önskad storlek.
307514084760 / Färskvaror/Kylvaror -- Ost -- Matlagningsost -- Övrig matlagningsost
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara: förvaras mellan +2°C - + 8°C. Konsumera inom 4 dagar efter öppning. |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1143 kJ |
| Energi: | 276 kcal |
| Fett: | 23 g |
| - Varav mättat fett: | 16 g |
| Kolhydrat: | 0,7 g |
| - Varav sockerarter: | 0,7 g |
| Protein: | 16 g |
| Salt: | 2,2 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 05201301410412 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 65201301410414 |
| Artikelkategori: | Fetaost hel |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Fetaost hel |
| Produktnamn: | Fetaost hel |
| Varumärke: | Menigo |
| Undervarumärke: | Meteora |
| Förpackningsstorlek: | 2 kg |
| Marknadsbudskap: | Vår fetaost i bit av pastöriserad får- och getmjölk är producerad i Grekland. Fetaost har en behaglig syra och tydlig sälta som gör att den passar riktigt bra både till sallader och matlagning. Smula osten över en paj eller gratäng, gratinera hel i ugn eller gör en kall fetaoströra. En hel bit på 2 kg som är enkel att dela till önskad storlek. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Nettovikt: 2 kg |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-01-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-01-01 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: pastöriserad fårMJÖLK (70% max) och pastöriserad getMJÖLK (30% min), salt mjölksyrakultur, mikrobiellt ystenzym. Fuktighet: max 56%. Fett i torrsubstans: min 43%. Kraftigt saltad. |
|---|
| Tillverkningsland: | Grekland |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 04061050 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara: förvaras mellan +2°C - + 8°C. Konsumera inom 4 dagar efter öppning. |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|
| Artikelns bruttovikt: | 3600 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 3300 gram |
| Artikelns bredd: | 270 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 160 mm |
| Artikelns höjd: | 130 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 65201301410414 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 214001 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 05201301410412 |
| Ingår i: | 76 st Toppnivåförpackningar 75201301410411 |
| Artikelkategori: | Fetaost hel |
|---|---|
| Produktnamn: | Fetaost hel |
| Varumärke: | Menigo |
| Förpackningsstorlek: | 4 |
| Leverantörens artikelnummer | 214001 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-06-16 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-06-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 7512 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 4000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 6600 gram |
| Artikelns bredd: | 280 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 170 mm |
| Artikelns höjd: | 265 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 75201301410411 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 76 st Mellannivåförpackningar 65201301410414 |
| Artikelkategori: | Fetaost hel |
|---|---|
| Varumärke: | Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-06-16 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-06-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 59512 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 1200 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 800 mm |
| Artikelns höjd: | 11745 mm |