
Ingredienser: pastöriserad KOMJÖLK, salt, mjölksyrakultur, mikrobiell ystenzym.
Vår salladsost är producerad i Grekland på pastöriserad komjölk. Salladsost är en mildare variant av fetaost eftersom den är gjord av komjölk. Passar utmärkt både till sallader, kalla röror och till matlagning.
307514084760 / Färskvaror/Kylvaror -- Ost -- Matlagningsost -- Övrig matlagningsost
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras i kyl +2°C - + 8°C. Öppnad förpackning bör konsumeras inom 4 dagar. |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1129 kJ |
| Energi: | 270 kcal |
| Fett: | 23 g |
| - Varav mättat fett: | 16 g |
| Kolhydrat: | 0,7 g |
| - Varav sockerarter: | 0,7 g |
| Protein: | 15 g |
| Salt: | 2,2 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 05201301120410 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 214003 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 65201301120412 |
| Artikelkategori: | Salladsost |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Salladsost |
| Produktnamn: | Salladsost |
| Varumärke: | Menigo |
| Undervarumärke: | Meteora |
| Förpackningsstorlek: | 1 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 214003 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Vår salladsost är producerad i Grekland på pastöriserad komjölk. Salladsost är en mildare variant av fetaost eftersom den är gjord av komjölk. Passar utmärkt både till sallader, kalla röror och till matlagning. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Nettovikt: 1 kg |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-01-01 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-01-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-01-01 |
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: pastöriserad KOMJÖLK, salt, mjölksyrakultur, mikrobiell ystenzym. |
|---|
| Tillverkningsland: | Grekland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 04061050 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras i kyl +2°C - + 8°C. Öppnad förpackning bör konsumeras inom 4 dagar. |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|
| Artikelns bruttovikt: | 1650 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1650 gram |
| Artikelns bredd: | 165 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 143 mm |
| Artikelns höjd: | 106 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 65201301120412 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 05201301120410 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 75201301120419 |
| Artikelkategori: | Salladsost |
|---|---|
| Produktnamn: | Salladsost |
| Varumärke: | Menigo |
| Undervarumärke: | Meteora |
| Förpackningsstorlek: | 4 kg |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6600 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 6600 gram |
| Artikelns bredd: | 340 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 300 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 75201301120419 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 65201301120412 |
| Artikelkategori: | Salladsost |
|---|---|
| Varumärke: | Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000028 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 500200 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 1200 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 800 mm |
| Artikelns höjd: | 1175 mm |