
Morötter (ursprung: EU)
Små och smakrika babymorötter redo att användas direkt från frys. Koka, stek eller ugnsrosta morötterna och servera i grytor, wokrätter eller som tillbehör. Ett gott och färgglatt inslag i måltiderna.
206012844957 / Djupfryst -- Grönsaker -- Rotfrukter -- Morötter
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras vid –18 °C eller kallare. Upptinad produkt ska ej frysas om. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner: | Tillagas direkt från fryst skick som färska grönsaker men med något förkortad koktid. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Intagsrekommendation: | 100 |
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 136 kJ |
| Energi: | 32 kcal |
| Fett: | 0,2 g |
| - Varav mättat fett: | 0,1 g |
| Kolhydrat: | 5,6 g |
| - Varav sockerarter: | 2,8 g |
| Protein: | 0,7 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05024333116370 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 05024333210481 |
| Artikelkategori: | Rotfrukt |
|---|---|
| Produktnamn: | Morot Baby |
| Varumärke: | Brakes |
| Förpackningsstorlek: | 2,5kg |
| Marknadsbudskap: | Små och smakrika babymorötter redo att användas direkt från frys. Koka, stek eller ugnsrosta morötterna och servera i grytor, wokrätter eller som tillbehör. Ett gott och färgglatt inslag i måltiderna. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Diameter 14-18 mm, längd ca 4-5 cm. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-05-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-05-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000005 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Morötter (ursprung: EU) |
|---|
| Tillverkningsland: | Belgien |
|---|---|
| Tillverkningsland: | Frankrike |
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 07108095 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras vid –18 °C eller kallare. Upptinad produkt ska ej frysas om. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tillagas direkt från fryst skick som färska grönsaker men med något förkortad koktid. |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 13 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2513 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 2,5 kg |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 410 mm |
| Artikelns höjd: | 40 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 05024333210481 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 901478 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 05024333116370 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 37301002426725 |
| Artikelkategori: | Rotfrukt |
|---|---|
| Produktnamn: | Morot Baby |
| Varumärke: | Brakes |
| Förpackningsstorlek: | 4x2,5kg |
| Leverantörens artikelnummer | 901478 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-05-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-05-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000005 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras vid –18 °C eller kallare. Upptinad produkt ska ej frysas om. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tillagas direkt från fryst skick som färska grönsaker men med något förkortad koktid. |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 370 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 10422 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 4x2,5 kg |
| Artikelns bredd: | 245 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 245 mm |
| Artikelns höjd: | 185 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002426725 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 05024333210481 |
| Artikelkategori: | Rotfrukt |
|---|---|
| Varumärke: | Brakes |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-05-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-05-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000005 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras vid –18 °C eller kallare. Upptinad produkt ska ej frysas om. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tillagas direkt från fryst skick som färska grönsaker men med något förkortad koktid. |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 766600 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1865 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |