Risflingor (ris, emulgeringsmedel: natriumalginat), VETEMJÖL (VETEMJÖL, kalciumkarbonat, järn, niacin och tiamin), mykoprotein (12 %), vatten, naturlig arom, rapsolja, stabiliseringsmedel: metylcellulosa; jäst, salt, paprika, färgämne: paprikaextrakt.
Använd din kulinariska kreativitet och skapa magi i köket med dessa goda och mångsidiga proteinpinnar du enkelt smaksätter. Rör om i din kulinariska kreativitet och skapa fiskfria rätter, våra goda och mångsidiga pinnar som du enkelt smaksätter. Gjord av mykoprotein är dessa saftiga munsbitarna redo att lyfta alla dina rätter till nästa nivå. Krydda dem för mer smak, välj tillbehör utifrån hur ni serverar fiskpinnar.
205815056516 / Djupfryst -- Grönsaksrätter -- Quorn -- Quorn
| Tillagningsmetod: |
|
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 630 |
| Förvaringsinstruktioner: | Fryst, förvaras under -18 grader. Skall ej frysas efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 898 kJ |
| Energi: | 214 kcal |
| Fett: | 7,8 g |
| - Varav mättat fett: | 0,6 g |
| - Varav fleromättat fett: | 0 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 29 g |
| - Varav sockerarter: | 1,6 g |
| Protein: | 4,5 g |
| Salt: | 1,3 g |
| Fiber: | 4,2 g |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 05019503049435 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 05019503049442 |
| Artikelkategori: | Quorn |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Quorn Fiskfria Pinnar 20g |
| Produktnamn: | Quorn Pinnar 20g |
| Varumärke: | QUORN |
| Reglerat produktnamn: | Quorn Pinnar |
| Förpackningsstorlek: | 1kg |
| Variantbeskrivning: | Påse |
| Sökbegrepp E-handel | Quorn, Protein, halal, hallal, hälsa, QuornPRO, korn, Qourn, lågt Co2, fibrer, djupfryst, hälsa, hållbart, aminosyror, klimatvänlig, lättlagat, proteinrik, vegetariskt protein, vegetarisk skolmat, barnvänlig, vegetarisk skolmat, vegansk skolmat, storkök, näringsrik, specialkost, prisvärt, fiskpinnar |
|---|---|
| Övrig Information | Mycoprotein er rig på protein og fibre. Dette kan forårsage overfølsomhed hos nogle mennesker. |
| Marknadsbudskap: | Använd din kulinariska kreativitet och skapa magi i köket med dessa goda och mångsidiga proteinpinnar du enkelt smaksätter. Rör om i din kulinariska kreativitet och skapa fiskfria rätter, våra goda och mångsidiga pinnar som du enkelt smaksätter. Gjord av mykoprotein är dessa saftiga munsbitarna redo att lyfta alla dina rätter till nästa nivå. Krydda dem för mer smak, välj tillbehör utifrån hur ni serverar fiskpinnar. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-01-06 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-07 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Risflingor (ris, emulgeringsmedel: natriumalginat), VETEMJÖL (VETEMJÖL, kalciumkarbonat, järn, niacin och tiamin), mykoprotein (12 %), vatten, naturlig arom, rapsolja, stabiliseringsmedel: metylcellulosa; jäst, salt, paprika, färgämne: paprikaextrakt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Storbritannien |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21069092 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Fryst, förvaras under -18 grader. Skall ej frysas efter upptining. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 630 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yyyymmdd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 10 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1010 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 50 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 50 |
| Vikt/volym (per st): | 20 Gram |
| Artikelns bredd: | 250 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 337 mm |
| Artikelns höjd: | 30 mm |
| Staplingsbarhet | 7 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 05019503049442 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | A05197 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 05019503049435 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 56 st Toppnivåförpackningar 05019503049510 |
| Artikelkategori: | Quorn |
|---|---|
| Produktnamn: | Quorn Pinnar 20g |
| Varumärke: | QUORN |
| Reglerat produktnamn: | Quorn Pinnar |
| Förpackningsstorlek: | 5x1kg |
| Variantbeskrivning: | Kartong |
| Leverantörens artikelnummer | A05197 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-01-06 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-07 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Fryst, förvaras under -18 grader. Skall ej frysas efter upptining. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 253 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 5303 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 5000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 154 mm |
| Staplingsbarhet | 7 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 05019503049510 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 56 st Mellannivåförpackningar 05019503049442 |
| Artikelkategori: | Quorn |
|---|---|
| Varumärke: | QUORN |
| Reglerat produktnamn: | Quorn Pinnar |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-01-06 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-07 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningens hållbarhetsegenskap, kod: | Återanvändbar |
| Artikelns bruttovikt: | 321968 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |