
Tomatpuré, socker, vatten, ättika, salt, modifierad majsstärkelse, förtjockningsmedel E410, smakämne.
Ketchup gjord på solmogna tomater. Typiskt söt ketchupsmak. Lämplig för vegansk kost.
104112014302 / Kolonial/Speceri -- Senaps- och tomatprodukter -- Ketchup -- Ketchup
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Ätfärdig. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 270 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt, ej i direkt solljus. Öppnad förpackning förvaras försluten i kyl. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 375 kJ |
| Energi: | 88 kcal |
| Fett: | 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 18,6 g |
| - Varav sockerarter: | 17,2 g |
| Protein: | 1,7 g |
| Salt: | 2,6 g |
| Fiber: | 0 g |
| Allergenpåstående: | Innehåller inga allergener enl. EU 1169/2011. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 04006034243235 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 38220 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 52 st Toppnivåförpackningar 27393756382207 |
| Artikelkategori: | Ketchup |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Ketchup Exzellent |
| Produktnamn: | Ketchup Exzellent |
| Varumärke: | WERNSING |
| Förpackningsstorlek: | 10 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 38220 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Ketchup sås dressing hink restaurang gatukök |
|---|---|
| Övrig Information | pH: 3,7 (±0,2). Innehållet i din förpackning kan skilja sig från innehållsföretckningen på Dabas. Det som står på förpackningen gäller alltid. IFS Food certifierad leverantör. |
| Marknadsbudskap: | Ketchup gjord på solmogna tomater. Typiskt söt ketchupsmak. Lämplig för vegansk kost. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-11-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-11-02 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-11-03 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006325 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Tomatpuré, socker, vatten, ättika, salt, modifierad majsstärkelse, förtjockningsmedel E410, smakämne. |
|---|
| Tillverkningsland: | Tyskland |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt, ej i direkt solljus. Öppnad förpackning förvaras försluten i kyl. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 270 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 10283 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 270 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 270 mm |
| Artikelns höjd: | 263 mm |
| Staplingsbarhet | 4 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27393756382207 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 52 st Basnivåförpackningar 04006034243235 |
| Artikelkategori: | Ketchup |
|---|---|
| Varumärke: | WERNSING |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-11-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-11-02 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-11-03 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006325 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt, ej i direkt solljus. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Plattformshöjd: | 150mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 559716 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1202 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 13 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |