

Nötkött 100 %
Biff är en populär rätt, inte minst på restauranger. Här kommer biffen med ben i och kallas då för clubsteak. Biffen är både mör och smakrik, med benet kvar medför det en ännu djupare smak till köttbiten.
308414595446 / Färskvaror/Kylvaror -- Kött, oberett -- Nötkött -- Nöt, ryggbiff
| Total hållbarhet (dagar): | 7 |
|---|---|
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara max +4°C |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 677 kJ |
| Energi: | 162 kcal |
| Fett: | 9,3 g |
| - Varav mättat fett: | 4,4 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 19,7 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 02431743900001 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | CESMIG074 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Produktnamn: | Biff med Ben Spanien |
| Varumärke: | Miguel Vergara |
| Förpackningsstorlek: | ca8kg |
| Leverantörens artikelnummer | CESMIG074 |
|---|---|
| Distributörens artikelnummer | 213235 |
| Sökbegrepp E-handel | BIFF NÖTKÖTT NÖT MED BEN SERVICE SERVICESTYCKARNA STYCKARNA |
|---|
| Marknadsbudskap: | Biff är en populär rätt, inte minst på restauranger. Här kommer biffen med ben i och kallas då för clubsteak. Biffen är både mör och smakrik, med benet kvar medför det en ännu djupare smak till köttbiten. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-12-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-12-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötkött 100 % |
|---|
| Tillverkningsland: | Spanien |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 02012090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara max +4°C |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 7 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 8008 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 8000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns nettovikt: | 8000 gram |
| Artikelns bredd: | 110 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 130 mm |
| Artikelns höjd: | 110 mm |