
Vi har 100% finländskt nötkött från våra familjegårdar. De är små gårdar och lokala och de är själva aktiva i gårdens utveckling. Alla djuren får gmo-fritt foder. 90% av djuren åker max 8 mil innan slakt. Är man en Snellman gård måste man följa Snellmans djurhållnings program, Lantgårdens bästa. Fokus sätts på djuren hälsa. Familjens Snellman har samma djurhållnings krav som Sverige. Vi använder främst raserna Ayrshire och Holstein.
308414595446 / Färskvaror/Kylvaror -- Kött, oberett -- Nötkött -- Nöt, ryggbiff
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 35 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Artikelns identitet, GTIN: | 02396231000000 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 17667-k |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 3 st Mellannivåförpackningar 96409620001638 |
| Artikelkategori: | Biff premium |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Biff premium |
| Produktnamn: | Biff premium |
| Varumärke: | Snellman |
| Undervarumärke: | familjen Snellman |
| Förpackningsstorlek: | 4 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 17667-k |
|---|
| Kontakt GLN: | 6409629999995 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mats Palmgren |
| Kontaktadress: | www.familjensnellman.se |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Sökbegrepp E-handel | Biff premium |
|---|
| Marknadsbudskap: | Vi har 100% finländskt nötkött från våra familjegårdar. De är små gårdar och lokala och de är själva aktiva i gårdens utveckling. Alla djuren får gmo-fritt foder. 90% av djuren åker max 8 mil innan slakt. Är man en Snellman gård måste man följa Snellmans djurhållnings program, Lantgårdens bästa. Fokus sätts på djuren hälsa. Familjens Snellman har samma djurhållnings krav som Sverige. Vi använder främst raserna Ayrshire och Holstein. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Ryggbiff av finsk råvara . Gmo-fritt foder |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-01-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-01-13 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-01-14 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-01-15 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 02013000 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 6 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 35 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med sista förbrukningsdag/utgångsdatum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Utgångsdatum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
| Artikelns bruttovikt: | 4021 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 4000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 4000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 270 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 80 mm |
| Artikelns höjd: | 750 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 96409620001638 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 17667 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 3 st Basnivåförpackningar 02396231000000 |
| Ingår i: | 32 st Toppnivåförpackningar 96409620001645 |
| Artikelkategori: | Biff premium |
|---|---|
| Produktnamn: | Biff premium |
| Varumärke: | Snellman |
| Leverantörens artikelnummer | 17667 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-01-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-01-13 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-01-14 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-01-15 |
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med sista förbrukningsdag/utgångsdatum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Utgångsdatum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Skyddad |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 12463 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 12000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 12000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 245 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 290 mm |
| Artikelns höjd: | 390 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 96409620001645 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 17667-p |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 32 st Mellannivåförpackningar 96409620001638 |
| Artikelkategori: | Biff premium |
|---|---|
| Varumärke: | Snellman |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-01-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-01-13 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-01-14 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-01-15 |
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med sista förbrukningsdag/utgångsdatum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Utgångsdatum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 423816 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1130 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |