
Nötkött 100 %
På nötkreaturens skulderparti mellan entrecote och hals sitter högreven. Högreven har långa grova muskeltrådar med insprängt fett som tillför smak. Produkten är tärnad i 2 x 2 cm vilket gör den perfekt till klassiska långkoksgrytor som kalops och boeuf bourguignon.
308414595434 / Färskvaror/Kylvaror -- Kött, oberett -- Nötkött -- Nöt, högrev, tärnad
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara max +4°C |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 797 kJ |
| Energi: | 191 kcal |
| Fett: | 13 g |
| - Varav mättat fett: | 6 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 18,6 g |
| Salt: | 0,2 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 02361781000008 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 97301002403827 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Produktnamn: | Högrev 2x2 tärnad EU |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Förpackningsstorlek: | ca 2,5kg |
| Marknadsbudskap: | På nötkreaturens skulderparti mellan entrecote och hals sitter högreven. Högreven har långa grova muskeltrådar med insprängt fett som tillför smak. Produkten är tärnad i 2 x 2 cm vilket gör den perfekt till klassiska långkoksgrytor som kalops och boeuf bourguignon. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-05-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-05-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötkött 100 % |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara max +4°C |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 2520 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 110 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 130 mm |
| Artikelns höjd: | 110 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 97301002403827 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 795985 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 02361781000008 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 37301002403825 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Produktnamn: | Högrev 2x2 tärnad EU |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Förpackningsstorlek: | 4xca2,5k |
| Leverantörens artikelnummer | 795985 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-05-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-05-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 10080 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 110 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 130 mm |
| Artikelns höjd: | 110 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002403825 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 97301002403827 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-05-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-05-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 530000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1500 mm |
| Staplingsbarhet | 6 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |