
Nötkött 100 %
På nötkreaturens skulderparti mellan entrecote och hals sitter högreven. Högreven har långa grova muskeltrådar med insprängt fett vilket tillför smak. Produkten är tärnad i 2 x 2 cm vilket gör den perfekt till klassiska långkoksgrytor som kalops och boeuf bourguignon. Produkten är av svenskt kött.
206513195533 / Djupfryst -- Kött, oberett -- Nötkött -- Högrev
| Typ av märkning: | Kött från Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras i frysutrymme vid högst -18°C. Bör ej frysas om efter upptining. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner: | Använd alltid en stektermometer för att se när köttet är klart. När det kommit upp i en innertemperatur på 60°C är det medium och vid 70°C är högreven well done. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 494 kJ |
| Energi: | 118 kcal |
| Fett: | 3,7 g |
| - Varav mättat fett: | 1,5 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 21 g |
| Salt: | 0,2 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 02361740600003 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 97301002496737 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Högrev Tärnad 2x2 cm Sverige |
| Produktnamn: | Högrev Tärnad SE |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Förpackningsstorlek: | ca2,5kg |
| Marknadsbudskap: | På nötkreaturens skulderparti mellan entrecote och hals sitter högreven. Högreven har långa grova muskeltrådar med insprängt fett vilket tillför smak. Produkten är tärnad i 2 x 2 cm vilket gör den perfekt till klassiska långkoksgrytor som kalops och boeuf bourguignon. Produkten är av svenskt kött. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-01-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-01-11 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-01-12 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-01-13 |
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötkött 100 % |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 02023090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras i frysutrymme vid högst -18°C. Bör ej frysas om efter upptining. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Använd alltid en stektermometer för att se när köttet är klart. När det kommit upp i en innertemperatur på 60°C är det medium och vid 70°C är högreven well done. |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 20 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2515 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 330 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 220 mm |
| Artikelns höjd: | 110 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 97301002496737 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 410381 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 02361740600003 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 37301002496735 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Produktnamn: | Högrev Tärnad SE |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Förpackningsstorlek: | 4xca2,5 |
| Leverantörens artikelnummer | 410381 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-01-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-01-11 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 78 gram |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS halvlåda 165 svart |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 10920 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 290 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 150 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002496735 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 97301002496737 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-01-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-01-11 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 538860 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 6 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |