
Nötkött 100 %
Den stora muskeln bog sitter mellan skulderbladet och frambenet på nötkreaturen. Nötbog är ett magert kött och kräver lång tillagningstid. Den tärnade bogen passar utmärk i långkoksgrytor. Produkten är tärnad 2 x 2 cm.
308414595426 / Färskvaror/Kylvaror -- Kött, oberett -- Nötkött -- Nöt, bog, tärnad
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara max +4°C |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 494 kJ |
| Energi: | 118 kcal |
| Fett: | 3,7 g |
| - Varav mättat fett: | 1,5 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 21 g |
| Salt: | 0,2 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 02361700200007 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 97301002403858 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Nötbog 2x2 tärnad EU |
| Produktnamn: | Nötbog 2x2 tärnad |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Förpackningsstorlek: | ca2,5 kg |
| Marknadsbudskap: | Den stora muskeln bog sitter mellan skulderbladet och frambenet på nötkreaturen. Nötbog är ett magert kött och kräver lång tillagningstid. Den tärnade bogen passar utmärk i långkoksgrytor. Produkten är tärnad 2 x 2 cm. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-03-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-03-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötkött 100 % |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 02013000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara max +4°C |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2517 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 110 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 130 mm |
| Artikelns höjd: | 110 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 97301002403858 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 200032 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 02361700200007 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 37301002403856 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Produktnamn: | Nötbog 2x2 tärnad EU |
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Förpackningsstorlek: | 4xca2,5k |
| Leverantörens artikelnummer | 200032 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-03-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-03-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 10068 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 110 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 130 mm |
| Artikelns höjd: | 110 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37301002403856 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 97301002403858 |
| Artikelkategori: | Nötkött |
|---|---|
| Varumärke: | Färskvaruhallen Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-03-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-03-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005786 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 Data Matrix |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 530000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Ja |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 6 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |