Ingredienser: Ekologiskt Bovetemjöl* *KRAV-certifierad ekologisk ingrediens
Saltå Kvarns bovetemjöl görs av skalat bovete. Bovetemjöl används till bröd, kakor, välling, pajer och bovetepannkakor. Det kan också ersätta vetemjöl i såser och redningar.
100110134017 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Övrigt mjöl -- Bovetemjöl
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt KRAV |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaring: Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | DRI | |
| Basmängd: | Per 100 gr | |
| Energi: | 1550 kJ | |
| Energi: | 370 kcal | |
| Fett: | 2,7 g | |
| - Varav mättat fett: | < 0,5 g | |
| Kolhydrat: | 71 g | |
| - Varav sockerarter: | < 0,5 g | |
| Protein: | 12 g | |
| Salt: | 0,1 g | |
| Fiber: | 3,6 g | |
| Tiamin: | 0,58 mg | 53 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Artikelns identitet, GTIN: | 07317731584703 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 5847 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 28 st Toppnivåförpackningar 57317731584708 |
| Artikelkategori: | Bovetemjöl KRAV |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Ekologiskt bovetemjöl 20 kg |
| Produktnamn: | Bovetemjöl KRAV |
| Varumärke: | SALTÅ KVARN |
| Förpackningsstorlek: | 20 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 5847 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | KRAV krav eko ekologisk ekologiskt ekologiska Saltå mjöl bovetemjöl bovete glutenfri glutenfritt |
|---|---|
| Övrig Information | Glutenfritt |
| Marknadsbudskap: | Saltå Kvarns bovetemjöl görs av skalat bovete. Bovetemjöl används till bröd, kakor, välling, pajer och bovetepannkakor. Det kan också ersätta vetemjöl i såser och redningar. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2019-10-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-10-14 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000319 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Ekologiskt Bovetemjöl* *KRAV-certifierad ekologisk ingrediens |
|---|
| Tillverkningsland: | Kina |
|---|
| Receptlänk: |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 11062090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring: Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 22 °C |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse med plan botten |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 20200 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 20000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 20000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 450 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 800 mm |
| Artikelns höjd: | 150 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 57317731584708 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 5847-P |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 28 st Basnivåförpackningar 07317731584703 |
| Artikelkategori: | Bovetemjöl KRAV |
|---|---|
| Varumärke: | SALTÅ KVARN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2019-10-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-10-14 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000319 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Batchnummer |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 590600 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1194 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |