100% rabarber Purén är pastöriserad och lösfryst i bitar/pellets. Produkten är Ready to eat.
Våra frukt- och grönsakspuréer är finmalda/passerade två gånger för att få dem helt släta, de är pastöriserade (över 85 grader) för att få en säker produkt som går att använda utan upphettning. Vi fryser in dem med en modern och energieffektiv teknik vilket gör att vi inte behöver vattenglasera dem.
205912764780 / Djupfryst -- Puréer -- Frukt/Bärpuréer -- Frukt- och bärpuréer, osockrade
| Typ av märkning: | Nyckelhålet |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Purén är värmebehandlad och ready to eat. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | I frysutrymme -18°C , se datummärkning. Bör alltid förvaras fryst. Bör ej frysas efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 55,7 kJ |
| Energi: | 13,3 kcal |
| Fett: | 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| - Varav fleromättat fett: | 0 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 0,8 g |
| - Varav sockerarter: | 0,8 g |
| Protein: | 0,9 g |
| Salt: | 0 g |
| Fiber: | 1,3 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05407006130147 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 0459-18 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 140 st Toppnivåförpackningar 47350099504592 |
| Artikelkategori: | Rabarberpuré |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Passerade/puré av rabarber. Purén är värmebehandlad och lösfryst i bitar. 100 % rabarber |
| Produktnamn: | Rabarberpuré |
| Varumärke: | CUBE |
| Förpackningsstorlek: | 2 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 0459-18 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Fruktpuré rabarber Rabarberpuré |
|---|
| Marknadsbudskap: | Våra frukt- och grönsakspuréer är finmalda/passerade två gånger för att få dem helt släta, de är pastöriserade (över 85 grader) för att få en säker produkt som går att använda utan upphettning. Vi fryser in dem med en modern och energieffektiv teknik vilket gör att vi inte behöver vattenglasera dem. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Fryst fruktpuré som passar till smoothies, glass och sorbet, ganache, fruktkompott och till barens alla smakrika drinkar. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2018-09-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-09-26 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000204 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | 100% rabarber Purén är pastöriserad och lösfryst i bitar/pellets. Produkten är Ready to eat. |
|---|
| Tillverkningsland: | Belgien |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | I frysutrymme -18°C , se datummärkning. Bör alltid förvaras fryst. Bör ej frysas efter upptining. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 170 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2170 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 2000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 2000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 196 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 328 mm |
| Artikelns höjd: | 109 mm |
| Staplingsbarhet | 20 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 47350099504592 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 140 st Basnivåförpackningar 05407006130147 |
| Artikelkategori: | Rabarberpuré |
|---|---|
| Varumärke: | CUBE |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-05-21 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-05-22 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000204 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 328800 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1240 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 14 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 10 st |