Handskalad Räka MSC
Handskal. Räka MSC
Artikelnr
8215 (Mellan)
Uppgiftslämnare
Jo Food AB
Ingredienser
Räkor (Pandalus Borealis), vatten, surhetsreglerande medel (E330, E331), konserveringsmedel (E211, E202), socker
Dabas produktklassificering
308314535307 / Färskvaror/Kylvaror -- Fisk- och skaldjursprodukter -- Skaldjur -- Räkor skalade
Märkning
| Typ av märkning: | MSC, Marine Stewardship Council
|
|---|
Förvaring
| Temperatur (°C): | |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 77 |
|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
|---|
Ursprung
Ursprungsområde:
Nordostatlanten (FAO 27)Näringsvärde
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
|---|
| Energi: | 322 kJ |
|---|
| Energi: | 77 kcal |
|---|
| Fett: | 0,8 g |
|---|
| - Varav mättat fett: | 0,1 g |
|---|
| Kolhydrat: | 1 g |
|---|
| - Varav sockerarter: | 0,2 g |
|---|
| Protein: | 16,2 g |
|---|
| Salt: | < 2,5 g |
|---|
Artikelidentitet
| Artikelns identitet, GTIN: | 07300009023936 |
|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
|---|
| Konsumentartikel: | Ja |
|---|
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
|---|
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
|---|
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
|---|
| Ingår i: | 3 st Mellannivåförpackningar 01300009023932
|
|---|
Beskrivning
| Artikelkategori: | Handskalad Räka MSC |
|---|
| Artikelbeskrivning: | Handskalad Räka 1,5 kg MSC |
|---|
| Produktnamn: | Handskal. Räka MSC |
|---|
| Varumärke: | Jo Food AB |
|---|
| Förpackningsstorlek: | 1.5 kg |
|---|
Artikelinformationsdatum
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-01-01 |
|---|
Leverans och köp:
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-01-01 |
|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2017-01-02 |
|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2017-01-03 |
|---|
Säsong
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
GPC PRODUKTKLASSIFICERING
| Produktklass, kod: | 10000257 |
|---|
INGREDIENSFÖRTECKNING
| Ingrediensförteckning: | Räkor (Pandalus Borealis), vatten, surhetsreglerande medel (E330, E331), konserveringsmedel (E211, E202), socker |
|---|
TEMPERATUR
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
|---|
| Högsta transporttemperatur: | 4 °C |
|---|
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
|---|
Livslängd
| Total hållbarhet (dagar): | 77 |
|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
|---|
DATUMMÄRKNING
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
SKATT
| Skattesats | 12% |
|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
|---|
Förpackning/Plattformstyp:
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
|---|
| Förpackningsvikt: | 20 gram |
|---|
| Förpackningsmaterial: | |
|---|
VIKT
| Artikelns bruttovikt: | 2700 gram |
|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1500 gram |
|---|
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
|---|
Nettoinnehåll
| Nettoinnehåll värde: | 1500 gram |
|---|
Mått
| Artikelns bredd: | 200 mm |
|---|
| Artikelns djup: | 200 mm |
|---|
| Artikelns höjd: | 120 mm |
|---|
Staplingsbarhet
| Staplingsbarhet | 4 basförpackningar i höjd |
|---|
Artikelidentitet
| Artikelns identitet, GTIN: | 01300009023932 |
|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 8215 |
|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
|---|
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
|---|
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
|---|
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
|---|
| Består av: | 3 st Basnivåförpackningar 07300009023936
|
|---|
| Ingår i: | 64 st Toppnivåförpackningar 17330714282158
|
|---|
Beskrivning
| Artikelkategori: | Handskalad Räka MSC |
|---|
| Produktnamn: | Handsk. Räka MSC |
|---|
| Varumärke: | Jo Food AB |
|---|
Kompletterande artikelidentitet
| Leverantörens artikelnummer | 8215 |
|---|
Artikelinformationsdatum
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-01-01 |
|---|
Leverans och köp:
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-01-01 |
|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2017-01-02 |
|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2017-01-03 |
|---|
Säsong
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
GPC PRODUKTKLASSIFICERING
| Produktklass, kod: | 10000257 |
|---|
TEMPERATUR
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
|---|
| Högsta transporttemperatur: | 4 °C |
|---|
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
|---|
Livslängd
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
|---|
DATUMMÄRKNING
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
Datamärkning
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
Förpackning/Plattformstyp:
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
|---|
| Förpackningsmaterial: | - Papper/Kartong
- Vikt: 500 gram
|
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
|---|
| Förpackningsvikt: | 500 gram |
|---|
| Förpackningsmaterial: | - Papper/Kartong
- Vikt: 500 gram
|
|---|
VIKT
| Artikelns bruttovikt: | 14060 gram |
|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 4500 gram |
|---|
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
|---|
Mått
| Artikelns bredd: | 200 mm |
|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
|---|
| Artikelns höjd: | 130 mm |
|---|
Staplingsbarhet
| Staplingsbarhet | 8 mellanförpackningar i höjd |
|---|
Artikelidentitet
| Artikelns identitet, GTIN: | 17330714282158 |
|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
|---|
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
|---|
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
|---|
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
|---|
| Består av: | 64 st Mellannivåförpackningar 01300009023932
|
|---|
Beskrivning
| Artikelkategori: | Handskalad Räka MSC |
|---|
| Varumärke: | Jo Food AB |
|---|
Artikelinformationsdatum
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-01-01 |
|---|
Leverans och köp:
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-01-01 |
|---|
GPC PRODUKTKLASSIFICERING
| Produktklass, kod: | 10000257 |
|---|
DATUMMÄRKNING
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
Förpackning/Plattformstyp:
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
|---|
| Förpackningsmaterial: | - Papper/Kartong
- Vikt: 500 gram
|
|---|
VIKT
| Artikelns bruttovikt: | 924840 gram |
|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
|---|
Mått
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
|---|
| Artikelns höjd: | 1184 mm |
|---|
Staplingsbarhet
| Staplingsbarhet | 8 toppförpackningar i höjd |
|---|
PACKMÖNSTER
| Antal per lav: | 8 st |
|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |
|---|
Observera att innehåll och näringsvärden kan förändras. Läs alltid på förpackningen för aktuell information.