Ingredienser: socker, lakritsextrakt, dextrin, aromämnen, förtjockningsmedel: dragant.
Fisherman´s Friend Original extra starka pastiller med smak av eukalyptus och mentol.
104011994537 / Kolonial/Speceri -- Choklad/Konfektyr -- Konfektyr -- Övrig konfektyr
| Typ av märkning: | V-label vegan |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
| Användningsinstruktioner: | Rekommenderas ej till barn under 5 år. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1628 kJ |
| Energi: | 383 kcal |
| Fett: | 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0,5 g |
| Kolhydrat: | 95 g |
| - Varav sockerarter: | 88 g |
| Protein: | 0,5 g |
| Salt: | 0,25 g |
| Fiber: | 0,49 g |
| Polyoler: | 0,5 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 00000050818938 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 24 st Mellannivåförpackningar 05000357103534 |
| Artikelkategori: | Original |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Fisherman's Friend Original 25g |
| Produktnamn: | Original |
| Varumärke: | FISHERMAN´S FRIEND |
| Förpackningsstorlek: | 25g |
| Sökbegrepp E-handel | Halstabletter, Halstablett, Pastiller, Sockerfria halstabletter, bästa halstabletten, Starka halstabletter, Halsont, Förkylning, Mint tablett, Klassiska halstabletter |
|---|---|
| Övrig Information | Rekommenderas ej till barn under 5 år. |
| Marknadsbudskap: | Fisherman´s Friend Original extra starka pastiller med smak av eukalyptus och mentol. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-09-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000047 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: socker, lakritsextrakt, dextrin, aromämnen, förtjockningsmedel: dragant. |
|---|
| Tillverkningsland: | Storbritannien |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 21069092 |
| Användningsinstruktioner | Rekommenderas ej till barn under 5 år. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm-yyyy |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 8 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 2 gram |
| Förpackningsfunktion: | Manipuleringssäker |
| Artikelns bruttovikt: | 27 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 25 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 25 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 10 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 100 mm |
| Artikelns höjd: | 70 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 05000357103534 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 5506 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 24 st Basnivåförpackningar 00000050818938 |
| Ingår i: | 336 st Toppnivåförpackningar 35000357103535 |
| Artikelkategori: | Original |
|---|---|
| Produktnamn: | Original |
| Varumärke: | FISHERMAN´S FRIEND |
| Förpackningsstorlek: | 24x25g |
| Leverantörens artikelnummer | 5506 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-09-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000047 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 55 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 703 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 600 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 105 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 192 mm |
| Artikelns höjd: | 117 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 35000357103535 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 336 st Mellannivåförpackningar 05000357103534 |
| Artikelkategori: | Original |
|---|---|
| Varumärke: | FISHERMAN´S FRIEND |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-09-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000047 |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 261208 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1080 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 84 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |