
Peperoni, vatten, salt, surhetsreglerande medel E330, E260, konserveringsmedel E211, E224 (44 ppm).
Mild peperoni inlagd i saltlake. Stl: 2, längd 7-10 cm.
102911554839 / Kolonial/Speceri -- Grönsaker -- Grönsakskonserver -- Jalapenos
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad hink förvaras försluten i kyl (<+8°C), då hållbar <14 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 81 kJ |
| Energi: | 19 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,1 g |
| Kolhydrat: | 2,5 g |
| - Varav sockerarter: | < 0,5 g |
| Protein: | 0,7 g |
| Salt: | 5,7 g |
| Fiber: | 3,3 g |
| Svaveldioxid eller sulfit | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Allergenpåstående: | Enl. EU 1169/2011. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393756086002 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 8600 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 55 st Toppnivåförpackningar 27393756086006 |
| Artikelkategori: | Peperoni |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Peperoni |
| Produktnamn: | Peperoni |
| Varumärke: | SUN VALLEY |
| Förpackningsstorlek: | 11,5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 8600 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Peperoni pepperoni feferoni fefferoni grönsak kolonialt konserv |
|---|---|
| Övrig Information | Capsicum annuum. pH: 4. Alla ingredienser har grekiskt ursprung. Innehållet i din förpackning kan skilja sig från innehållsförteckningen på Dabas. Det som står på förpackningen gäller alltid. ISO 22000:2005 certifierad leverantör. |
| Marknadsbudskap: | Mild peperoni inlagd i saltlake. Stl: 2, längd 7-10 cm. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-13 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-14 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Peperoni, vatten, salt, surhetsreglerande medel E330, E260, konserveringsmedel E211, E224 (44 ppm). |
|---|
| Tillverkningsland: | Grekland |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad hink förvaras försluten i kyl (<+8°C), då hållbar <14 dagar. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 500 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 12000 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 6000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 11500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 280 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 280 mm |
| Artikelns höjd: | 290 mm |
| Staplingsbarhet | 5 basförpackningar i höjd |
|---|
| Faktor avrunnen vikt | 0.52 |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27393756086006 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 55 st Basnivåförpackningar 07393756086002 |
| Artikelkategori: | Peperoni |
|---|---|
| Varumärke: | SUN VALLEY |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-13 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-14 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Plattformshöjd: | 150mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 685000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1600 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 11 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |