
Rödbetor (71,5%), vatten, ättika, socker, konserveringsmedel E211, E202.
Crinkle cut.
102911544808 / Kolonial/Speceri -- Grönsaker -- Grönsaksinläggningar -- Rödbetor.skivade
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad burk hållbar 14 dagar försluten i kyl (<+7°C). |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 236 kJ |
| Energi: | 57 kcal |
| Fett: | 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 11,3 g |
| - Varav sockerarter: | 11 g |
| Protein: | 1,3 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Fiber: | 1,6 g |
| Allergenpåstående: | Innehåller inga allergener enl. EU 1169/2011. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393756065649 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 6564 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 75 st Toppnivåförpackningar 27393756065643 |
| Artikelkategori: | Rödbetor |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Rödbetor Skivade |
| Produktnamn: | Rödbetor Skivade |
| Varumärke: | IDA |
| Förpackningsstorlek: | 10.4 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 6564 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Rödbetor Rödbeta Röd Skivad Legym Grönsak Rotfrukt Konserv |
|---|---|
| Övrig Information | Brix: 13-15. pH: 3,8-4,2. Burken är fri från Bisfenol A. Innehållet i din förpackning kan skilja sig från innehållsförteckningen på Dabas. Det som står på förpackningen gäller alltid. |
| Marknadsbudskap: | Crinkle cut. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-08-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-20 |
|---|
| Sista tillgänglighetstidpunkt | 2025-08-22 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rödbetor (71,5%), vatten, ättika, socker, konserveringsmedel E211, E202. |
|---|
| Tillverkningsland: | Polen |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad burk hållbar 14 dagar försluten i kyl (<+7°C). |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk - metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 660 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 11060 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 7600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10400 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 10000 milliliter |
| Artikelns bredd: | 233 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 233 mm |
| Artikelns höjd: | 260 mm |
| Staplingsbarhet | 5 basförpackningar i höjd |
|---|
| Faktor avrunnen vikt | 0.73 |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27393756065643 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 75 st Basnivåförpackningar 07393756065649 |
| Artikelkategori: | Rödbetor |
|---|---|
| Varumärke: | IDA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-08-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-20 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Plattformshöjd: | 150mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 854500 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1450 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 15 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |